<p>Nagy csomagtartó, magas ülőpozíció, erős motorok. A Ford ráncfelvarrást hajtott végre a Kugán, és egy új motort is a palettára helyezett. A benzines változatot teszteltük.</p>
A Kuga benzinnel városba való
A Kuga a nagy Ford-család újabb modelljei közé tartozik, csak szűk tíz évvel ezelőtt jelent meg, így nem csoda, hogy a mostani csak a második szériája. A 2012-től gyártott modellen pedig tavaly hajtottak végre egy ráncfelvarrást, aki most fut be a márkakereskedésekbe Kugát venni, már csak ilyennel fog találkozni.
A facelift nem csak a külcsínt érintette. Új lett a hűtőmaszk és a lámpatest, ám emellett új motortípust is kapott (az 1,5-ös dízelest), valamint a belső információs rendszert is finomhangolták. A modell szívómotorral már nem kapható, turbós dízelek és benzinesek közül lehet válogatni. Ezúttal egy első hallásra szokatlanabb kombinációjú kocsit kaptunk (a SUV-hez képzeletben általában dízelmotort párosítunk, és az eladási mutatók alapján ez is a tipikus), az 1,6-os turbóbenzinest vettük górcső alá.
Itt a mobil helye
A ráncfelvarrás jót tett a kocsinak, ám sajnos a külső átszabásánál megrekedt a folyamat. Belül ugyanaz a látvány fogad minket, amit a tízes évek elején a Focustól kezdve a Kugáig mindegyik Fordba belepakoltak. Optikailag, vizuálisan túlsűrített a műszerfal és a középkonzol, nyoma sincs az új Mondeo letisztultságának.
Igaz, egy pozitív tapasztalatot itt nyomban el kell mondanunk: sok autót végigültünk és vezettünk már, ám kevésben lehet olyan praktikusan elhelyezni a mobiltelefont, mint a Kugában. A legtöbb kocsiban a pohártartóban végzi a mobil, vagy egy másik, nem erre a célra kialakított rekeszbe kell belecsúsztatni. Itt a pohártartó mellett találjuk a telefon helyét, ezért a szívet melengető praktikumért egy szép piros pont jár.
Magasról lenézni
Mint minden SUV-nak, a Kugának is előnye a nagyobb övmagasság. Ez a közvélekedéssel ellentétben nem csak a kivagyiságban szenvedőknek jó, elsősorban az idősebb sofőrök és utasok profitálnak belőle: be- és kiszálláskor nem kell hajlongani. Az első sor üléseire nem lehet panasz, a második sorban is kényelmes a két szélső pozíció, ám utóbbiak komfortjáért a középső ülést kellett feláldozni. Mármint ott van, papíron létezik, látni a helyét, matériáit, ám ha beleülünk, érezzük, ez csak kényszermegoldás. Tény: ez általános trend a klasszikus középkategóriában is, a nominálisan ötüléses autókban ugyanis csak nagyon ritkán közlekedik öt felnőtt. Így a középső helyet fel lehet áldozni. A csomagtartóban viszont nem kell csalódnunk: a 456 liter mindent elnyel. A mechanikai rész mellett a helykínálat hagyományosan a Ford egyik erőssége.
Nincs mibe belekötni
Az amerikai (de európai modelljeit Európában gyártó) márka másik komoly erőssége mindaz, ami a motorháztető, valamint az ülőrész alatt található. Remek a futómű, precíz a váltó, jól megy a motor. És nem csak most: nem véletlenül népszerűek ezek a gépek a használt autók között is, töménytelen mennyiségű Fordot hoznak be hozzánk a német piacról. Amit vállalnak, az nem csak papíron igaz – egy kivétellel. Ez pedig, már kitalálhatták, a fogyasztás. Az 1,5-ös turbóbenzines esetében 6,3 litert ígérnek 100 kilométeren, ami, ha van egy kis tapasztalatuk a benzines motorokkal, egy ekkora kocsi esetében már első látásra is tarthatatlannak tűnik. A végeredmény esetünkben 8 liter körüli érték volt, igaz, gyorsan hozzá kell tennünk: alig volt olyan turbóbenzines, aminek a vonatkozó adatai passzoltak volna. Ideális körülmények között, próbapadon ez jön ki, szépen néz ki a prospektusban, ám aki autót megy venni, számít már vele – hacsak nem teljesen kezdő –, hogy a végérték más lesz. Ilyen világot élünk.
Az 1,5-ös benzinmotor (EcoBoost) a legkisebb kapható erőforrás ennél a modellnél, dízeles unokatestvére (1,5 TDCi Duratorq) tavaly debütált. A 120 lóerőre szükség van a kocsi dinamikus mozgatásához, ám aki szereti a sportosabb meneteket, bátran nyúljon erősebb motorhoz. Alapvetően viszont nem okozott csalódást, a vállalt feladatot teljesítette ez az erőforrás. A típust a magasabb fogyasztás miatt azoknak ajánljuk, akik főként városban közlekednek.
A Kuga 2008-as megjelenésétől népszerűvé vált a hazai piacon, nem lennénk meglepve, ha az ráncfelvarráson átesett modell továbbra is sikeres maradna. Ehhez mindene megvan, a konkurencia árban sem jár előttük. (dp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.