A házasulandók a házasságkötés tervezett időpontja előtt legalább 14 nappal kötelesek szándékukat az anyakönyvvezetőnek bejelenteni, az eljáró anyakönyvvezető illetékességét ugyanis a házasulandók bejelentése alapozza meg.
A házasságkötés feltételei
Külföldi állampolgárnak a szükséges iratok hiteles szlovák nyelvű fordításával kell az anyakönyvvezető előtt megjelenni.
A házassági szándék bejelentésekor az anyakönyvvezető ismerteti a házasság törvényes akadályait, a házasságkötés törvényes előfeltételeit, és felhívja a házasulandók figyelmét arra, hogy a házasságkötés időpontját legkorábban a bejelentéstől számított 14 nap elteltével tűzheti ki, továbbá felhívja a házasulók figyelmét a házassági akadályok elhallgatásának következményeire is. (A 14 napos várakozási idő alól indokolt esetben a jegyző felmentést adhat.)
A házassági szándék bejelentéséről felvett jegyzőkönyv tartalmazza mindazokat az adatokat és személyes nyilatkozatokat, amelyeket a házasulók a házasságkötést megelőző eljárásban tettek, az adatok igazolására bemutatott okiratok megnevezését és számát, az esetleges engedélyt, felmentést, igazolást, továbbá a házasságkötés tervezett időpontját.
A házasulandók nyilatkozatai
Ezt követően a házasulandó feleknek az alábbi kérdésekről kell nyilatkozniuk:
mindkettejüknek ki kell jelenteniük, hogy házasságuknak legjobb tudomásuk szerint nincs törvényes akadálya (e nyilatkozattal egyidejűleg igazolni kell a házasságkötés törvényes feltételeinek fennállását),
a házasulandóknak közölniük kell, hogy a házasságkötés után milyen nevet kívánnak viseln,i
ha a házasságkötés után is mindketten a saját nevüket kívánják viselni, a születendő gyermekek családi nevéről is megállapodást kell kötni (fontos szabály azonban, hogy valamennyi gyermek csak azonos családi névre anyakönyvezhető),
u a menyasszonynak azt is el kell döntenie, hogy választott nevét -ová végződéssel vagy anélkül kívánja-e használni.
Ha a menyasszonynak rendezetlen családi jogállású gyermeke van, az anyakönyvvezető a házasságkötést megelőző eljárásban a személyesen jelen levő vőlegény figyelmét felhívja arra, hogy menyasszonyának gyermekét a saját nevére felveheti. Az apaság vállalásához viszont külön apai elismerő nyilatkozatot kell indítványozni. A nyilatkozat visszavonására nincs lehetőség.
Csatolandó okiratok
A házasságkötés törvényes feltételeinek a fennállását az alábbi okiratokkal kell igazolni:
szlovák állampolgárságot személyazonossági igazolvánnyal,
külföldi állampolgárságot útlevéllel, ha a külföldi Szlovákiában él, tartózkodási engedéllyel vagy személyazonossági igazolványnyal,
személyi adatokat születési anyakönyvi kivonattal (külföldi anyakönyvi kivonat esetén hiteles szlovák fordítás is szükséges),
lakóhely tanúsítása személyazonossági igazolvánnyal, külföldiek tanúsítvánnyal, amelynek hiteles szlovák nyelvű fordítására szintén szükség van,
a családi állapotot, ha az illető hajadon, nőtlen, személyes nyilatkozatával igazolja,
a korábbi házasság megszűnését a házasságot felbontó jogerős bírói ítélettel, a házastárs halotti anyakönyvi kivonatával,
a külföldi állampolgár szlovákiai házasságkötése esetén a külföldinek igazolnia kell, hogy a házasságkötésnek személyes joga szerint nincs akadálya.
A házasság kitűzése
A házasságkötést az anyakönyvvezető csak a házasságkötési szándék bejelentését követő 14 nap utáni időpontra tűzheti ki. A házasulók valamelyikének közeli halállal fenyegető egészségi állapota esetében a házasulók nyilatkozata a házasságkötés összes törvényes feltételeinek igazolását pótolja, és a házasságot a bejelentés után nyomban meg lehet kötni.
Ha a házasságkötést megelőző eljárásról készített jegyzőkönyv felvétele óta hat hónap eltelt, az eljárást meg kell ismételni.
A házasságkötés feltételei
a házasulók együttes, személyes jelenléte,
egybehangzó, személyesen tett kijelentése,
a hivatalos esketőteremben,
két tanú előtt.
A jelenleg hatályos családjogi törvény értelmében a házasság akkor jön érvényesen létre, ha az együttesen jelen levő házasulók a képviselőtestület által kijelölt hivatalos esketőteremben a polgármester és az anyakönyvvezető előtt, két tanú jelenlétében személyesen kijelentik, hogy egymással házasságot kötnek. Az anyakönyvvezető a kijelentést követően a házasságkötést a házassági anyakönyvbe bejegyzi.
A szlovák családjogi törvény – néhány külföldi állam gyakorlatától eltérően – kizárólag a különböző neműek, azaz a férfi és a nő közötti házasságot ismeri el. Nem tulajdonít jelentőséget azonban a házasulandók állampolgárságának.
Ha a házasulandók nincsenek együttesen (ugyanazon a helyen, ugyanabban az időben, ugyanazon eskető és tanúk előtt) jelen, a házasság nem jöhet érvényesen létre.
A házasulandóknak a házasságkötésre vonatkozó akaratnyilatkozatukat személyesen kell megtenniük, nincs lehetőség arra, hogy a felek helyett törvényes képviselő vagy meghatalmazott járjon el.
Főszabályként a házasságkötés a képviselőtestület által kijelölt hivatalos esketőteremben, ünnepélyes keretek között, nyilvánosan történik. Rendkívüli körülmény esetében (pl. a vendégek nagy száma, valamelyik házasuló közeli halállal fenyegető állapota) a házasság a hivatalos helyiségen kívül is megköthető. A házasság megkötéséhez két tanú jelenlétére van szükség. Házassági tanú lehet minden nagykorú és cselekvőképes személy. A házassági tanúkról a házasulók gondoskodnak.
A házasságkötést követő 15 napon belül a nevet változtatott félnek jelentkeznie kell a lakhelye szerinti rendőrségen új személyazonossági igazolvány kiállíttatása végett. (M. M.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.