Minősítő- és jelölőrendszer – holland segédlettel

Szlovákiának az Európai Unióhoz való csatlakozásra készülő országokhoz hasonlóan kötelezően be kell építenie jogrendjébe az Európai Unió jogrendszerének összes elemét, tehát a szaporítóanyagok certifikálásának szabályait is.

Szlovákiának az Európai Unióhoz való csatlakozásra készülő országokhoz hasonlóan kötelezően be kell építenie jogrendjébe az Európai Unió jogrendszerének összes elemét, tehát a szaporítóanyagok certifikálásának szabályait is. Az előcsatlakozási együttműködési segítség keretében Szlovákia Hollandiával együttműködve fogott hozzá a PPA02/SK/9/2 előcsatlakozási tervezet megvalósításhoz, amely a gyümölcsfák szaporítóanyagainak forgalomba hozatalának feltételeit és minősítését (certifikálását) szabályozza.

A tervezet fő célja a megbízható minősítő- és jelölőrendszer előkészítésére és támogatására, kiváló minőségű szaporítóanyag előállítására irányul a faiskolákban, amely megfelel az EU szabványainak, s felkészíti a szlovák gyümölcstermelőket a közös piacon való érvényesülésre, tájékoztatja a szlovákiai gyümölcspiac résztvevőit az egész rendszer működéséről és egyúttal célja a szlovákiai gyümölcstermelés modernizálása.

A tervezetet úgy osztották fel, hogy öt alapvető eredményt lehessen elérni:

1. A gyümölcsfák szaporítóanyagaira vonatkozó jogszabályok egységesítése az EU szabályaival, ami egyúttal megfelel a szlovákiai követelményeknek;

2. A Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSÚP) alkalmazottainak kiképzése a gyümölcsfák szaporítóanyagainak minősítésére az EU-ban használatos minősítésnek megfelelő módszerrel;

3. A Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet laboratóriumi alkalmazottainak kiképzése a szaporítóanyag egészségi állapotának tesztelésére az EU módszertana alapján;

4. A gyümölcstermesztő ágazat egyes elemei közötti együttműködés elmélyítése és az információáramlás javítása;

5. Jól működő rendszer kidolgozása a gyümölcsfák szaporítóanyagának előállítására.

A tervezet keretében szakmai tanulmányutat szerveztek a szlovák fél képviselői számára Hollandiába, amelynek résztvevői részletesen megismerkedhettek az ottani gyümölcstermesztési ágazat működési rendszerével, főleg a gyümölcsfák szaporítóanyagaira vonatkozóan. A tanulmányúton az SZK FM alkalmazottai, az ÚKSUP és a szaporítóanyagok szállítói vettek részt. Ennek során meglátogattak ellenőrző és minősítő intézményeket, gyümölcsfák szaporítóanyagait előállító gyártókat és termő gyümölcsösöket.

A NAKTuinbouw a kerti növények holland felügyeleti szolgálata, tevékenységét a Mezőgazdasági, Természeti és Halászati Minisztérium felügyeli. A NAKTuinbouw a Növényekről és vetőmagokról szóló holland törvény és az adott témakörben érvényesülő európai előírások alapján dolgozik. A NAKTuinbouw 2000-ben alakult három felügyeleti szolgálat összevonásával – NAGT (1941-ben alakult zöldségtermesztési felügyelet), NAKB (1943 – tartós kultúrák, gyümölcsfák) és a NAKS (1947 – virágok). A NAKTuinbouw mellett Hollandiában még két felügyeleti szerv működik: a NAK a szabadföldi növények és a burgonya, a BKD a hagymafélék és a gumós növények felügyeletét látja el. A NAKTuinbouw jelenleg független hozzájárulási szervezet, amelyet a gyártók és a termesztők hoztak létre, mivel szükségét érezték a minőségi szaporítóanyag biztosításának és az erre irányuló objektív ellenőrzési rendszer létrehozásának. Ők a szervezet tagjai, éves tagdíjat valamint a NAKTuinbouw által nyújtott szolgáltatásokért is fizetnek.

A NAKTuinbouw adminisztratív szervezése

A NAKTuinbouw-t tanács vezeti (Foundations Board), amelynek független elnöke van (a miniszter nevezi ki), a tanácsnak nyolc tagja van, akik a nemesítők, termesztők, felhasználók és kereskedők képviselői. A tanács felelős az általános működésért, a pénzügyi és személyzeti ellátásért. A NAKTuinbouw keretében három műszaki tanács működik – zöldségtanács, dísznövénytanács és a gyümölcsfatanács. Minden bizottság élén elnök áll, ezen kívül négy tagja van, akik a nemesítők, termesztők, a felhasználók és kereskedők képviselői. A bizottságok például a felügyeleti szabályok és szabványok előkészítésére ügyelnek, a NAK szakemberi a bizottságokban tanácsadóként dolgoznak, de döntési jogkörük nincs.

A NAKTuinbouw szervezeti struktúrája

A NAKTuinbouw-t az igazgatók tanácsa vezeti és tevékenysége három fő szakmai területre összpontosul: felügyelet, fajtavizsgálatok, laboratóriumok és a kísérő szervizszolgáltatások. A NAKTuinbouw-nak tehát két fő feladata van:

1. a minőség ellenőrzése – itt végzik a kötelező felügyeletet az EU szabályaival összhangban és az önkéntes minősítést;

2. a termesztők számára nyújtott szerviz – célja a minőségi termékek és a felhasznált módszerek pl. tesztelés, fajtaleírások, tanácsadás stb. támogatása és propagálása.

A felügyeleti szerviz biztosítja az összes nyilvántartott szubjektum részére a kötelező felügyeletet (az összes szállító kötelezően nyilvántartott) – ez nemcsak a növényzet ellenőrzését, hanem az egész terméklánc, tehát az előállítás, jelölés és marketing folyamatát is jelenti. A felügyeleti tevékenységgel kapcsolatos költségeket teljes egészében a tagok hozzájárulásából fedezik. A NAKTuinbouw egy akkreditált ISTA laboratóriummal rendelkezik – a hivatalos tesztelés mellett rutintesztek elvégzését is vállalja elsősorban a vetőmagok és a diagnosztika területén. A NAKTuinbouw a Plant Protection Service megbízásából a növény-egészségügyi ellenőrzésekért felelős hivatal feladatát is ellátja – nevezetesen a növényútlevelet adja ki, amely Hollandiában a gyümölcsfák szaporítóanyagát jelölő függelék része. Narancssárgával jelölik a Vírus free (VF) minősítésű szaporítóanyagot, fehér függelékkel azt az anyagot, amelyet csak a fajtatisztaság jegyében teszteltek. A minősített szaporítóanyagok alkalmazásának fontosságát jelzi, hogy az éves szinten előállított szaporítóanyag alanyainak 99 százaléka, a gyümölcsfa-hajtványok 70 százaléka certifikált. A többi anyagot CAC-minősítéssel (konform anyag) állítják elő.

A Plant Protection Service (PPS) a növény-egészségügyi (fitoszanitárius) ellenőrzésekért felel. Fő feladatai a behozatal és a kivitel ellenőrzése, a felmérési és monitoring programok, diagnosztikai elemzések és tanácsadói szolgáltatás ellátása (beleértve a vegyszerek alkalmazását is). A PPS többé-kevésbé pénzügyileg független szervezet – évi költségvetését a szerződésekben megegyezett összegek alkotják, a pénzek egy részét pedig saját tevékenysége révén szerzi. Tevékenységének mintegy 65 százalékát a törvényből adódó feladatok ellátása teszi ki , 20 százalékát a minisztériumnak, 15 százalékát pedig a magánszektornak végzett szolgáltatások alkotják. A PPS a nemzeti felügyeleti szervekre utalja át a növényútlevelek kiadását, a szabadföldi ellenőrzéseket és a minősítési sémák jóváhagyását.

A növényútlevelek kiadásának rendszere

A PPS nemzeti felelős szervezet, amely szerződéses viszonyban áll a nemzeti felügyeleti szervizekkel. A nemzeti felügyeleti szervizek végzik az egyes növényekre vonatkozó növényútlevelek kiadásával kapcsolatos összes tevékenységet. A növényútlevelek kiadásának rendszere bele van foglalva a felügyeleti előírásokba. A nemzeti felügyeleti szervizeknek kötelessége a gyártók (kereskedők) nyilvántartása egyúttal biztosítják számukra az összes szükséges információt. Elvégzik a növény-egészségügyi felügyeletet a termesztés helyszínén és az EC 90/92 sz. előírásával összhangban az adminisztratív ellenőrzést is. Ők adják ki a növényútleveleket. Karantén szervezetek megjelenése esetén tájékoztatják a PPS-t, amely intézkedik. A PPS végzi a nemzeti felügyeleti szervizek szuperellenőrzését, biztosítja a felügyelők számára a felkészítő tanfolyamokat és az évzáró jelentésben értékeli a növényútlevelek kiadásával kapcsolatos összes tevékenységet. Ezen a területen nagyon fontos tényező a növény-egészségügyi és a marketing előírások összekapcsolása.

Gyümölcsfa iskolák és gyümölcsöskertek meglátogatása

Az összes gyümölcsfa iskolában és termő gyümölcsösben tett látogatás megerősítette a vírusmentes minősített szaporítóanyag használatának fontosságát. Ilyen alapanyag iránt Hollandiában rendkívül nagy a kereslet, és ez teljesen természetes. A minősítési séma elengedhetetlen része a pontos dokumentáció, amely lehetővé teszi az összes lépés „kinyomozhatóságát” az előállítás vagy a marketing bármely fázisában.

A Hollandiában tett tanulmányút kiválóan szervezett volt és nagyban hozzájárult ahhoz, hogy kialakítsuk az elképzelésünket arról, hogy ebben a szférában – ennek a tervezetnek a segítségével is – mit szeretnénk Szlovákiában fel- és kiépíteni.

Az SZK FM növénytermelési termékek osztálya, Az ÚKSÚP vetőmag és ültetőanyag osztálya

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?