November 29. és december 7. között a Ster Century Cinemas vetítőtermeiben ismét meggyőződtem arról, hogy kellenek a filmfesztiválok. Nagyon kellenek. Mert tágítják a látószöget. Mert mozivászon-közelbe hozzák a nagyvilágot. Mert – hadd írjam le a már közhellyé vált megállapítást – ellensúlyozzák Hollywoodot, hiszen fórumot teremtenek a független filmnek, az európai mozgóképnek. Az értéknek.
Valóság aranypor nélkül
(Zárójelben jegyzem meg csupán, hogy a Ken Park biztos nem lenne veszteséges – ha megvennék forgalmazásra –, sőt tömött sorokba vonzaná a nézőket. Olyan látványt kínál ugyanis, amelyért a nézők – elsősorban a naiv és még naivabb nézők – nyálat csorgatva rohamoznák meg a mozikat. Aztán meg napokig fröcsögnék szitkozódva, hogy hogyan lehet ilyen filmet bemutatni!)
Belegondolva, végül is nem kell túl pesszimistán kezelni a nézői intelligenciahányadost, a IV. Pozsonyi Nemzetközi Filmszemlén valóban kemény valóságú, szokatlan, nem mindennapi realitású filmeket volt képes megemészteni a közönség.
Nem szép látvány, távol esik az illúziókeltő hollywoodi románcoktól, ám ez a pozsonyi filmszemle azt is megmutatta a koreai Oázis című filmmel, hogy a sors, az élet akárhogyan is igazgatja-alakítgatja a géneket, nem ítélkezhetünk spártai szigorral: a testi és szellemi fogyatékosoknak is joguk van a szerelemre és a test kínálta gyönyörökre. És nem csak Lee Chang-Dong Oázisa foglalkozik ezzel a hollywoodi filmet kevésbé érdeklő témával, hanem a német újhullámot felvázoló szekcióban bemutatott Bátyám, a vámpír című film is. Tragikomikus kép ez a szerelemgyerekként született fogyatékos fiú szexuális vágyairól, a mai frusztrált német kamaszok tévelygéseiről, a fizetőszex-szolgálat mechanizmusairól. Ennek az 1993-as Gilbert Grape-et idéző német produkciónak a végkifejlete annak ellenére is meghökkentő, hogy láttam már ilyet a Fehér galamb című korai Banderas-filmben, amelyben a még hamvas spanyol színész szerepe szerint lánytestvérével folytat szenvedélyes testi kapcsolatot.
Ám nemcsak a szexualitás körül forgott a filmvilág a pozsonyi filmszemlén. Az erőszakról is készültek kemény mozgóképek. A Kísérlet című német pszichothriller kockáira olyan lélegzetvisszafojtva meredtek rá a nézők, hogy a légy zümmögése szuperszonikus motorhangként hatott volna a teremben. Oliver Hirschiegel német rendező a stanfordi börtönkísérletként elhíresült 1971-es esetet vette filmje alapjául, vagyis azt a pszichológusok által felügyelt egyetemi kísérletet, amelyben jó fizetségért húsz önkéntes vesz részt. Két csoportra osztva elítéltekként és fegyőrökként töltenek el két hetet a kutatólaboratóriumban modellezett börtönben, amelyben egymásnak engedik őket, mint az arénában a bikát és a torreádort. Hihetetlenkedve, ámulva nézzük csak 89 percen keresztül, hogy a beígért pénz igézetére, hatalmi helyzetben milyen vulkánként tör elő és pusztít az emberi természet legsötétebb alkotóeleme, az agresszió. Abnormális kegyetlenségével lelkünkbe vési magát ennek a filmnek a valósága, és nem elsősorban azért, mert annyira töményen adagolja az emberi lélek megtörésének leghatásosabb fegyverét, a megaláztatást, hanem mert amit látunk, az valóban az elkorcsosult emberi természet terrorja. Szélsőséges, kiélezett helyzetekben itt és most megtörténhető.
Kegyetlen epizódokat mutat A szörnyek keringője című film is (ezt majd láthatjuk a hazai mozikban). Ez az amerikai produkció is arról szól, ami megtörténhet, hiszen azt mutatja, hogy a szexuális elfojtások, az erőszak, a megaláztatás, a férfisovinizmus, az előítéletek életörömvesztéshez, emberi torzulásokhoz, tragédiákhoz vezetnek.
Kellenek a fesztiválok. Mert nem illúziókat, hanem hasonló történeteket tárnak elénk, mint amilyeneket – emberi közreműködéssel – csak az élet képes teremteni. Ezt tette a művészet mindig is. A mozgóképes művészet is, valamikor az aranykorban. S a IV. Pozsonyi Nemzetközi Filmfesztivál tudott emlékeztetni az aranykorra. Ez pedig jó. Mert lefújja rólunk az aranyport, és felébreszt a hollywoodi álomból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.