Egy óriásmajom, egy gésa és egy kis szemüveges varázsló még javíthat a mérlegen, de 2005 ettől eltekintve nyomasztó éve volt az amerikai filmiparnak, amely számára létezési válságot jelent a bevételek és a nézőszám látványos csökkenése.
Talán a „gésa” segít
Nehéz megmondani, hogy ez a közepes filmek, a túl drága jegyárak vagy a videojátékok konkurenciájának eredménye, de a számok beszédesek. Az év első 11 hónapjában a bevételek 5, a nézőszám 6,2 százalékkal kisebb volt, mint 2004 azonos időszakában – állapította meg az Exhibitor Relations, amely a filmipar elemzésére szakosodott.
Paul Dergarabedian, az EH elnöke szerint a fő tényező mindebben a művek minősége. „Harry Potter bebizonyította, hogy ha egy film jó, az emberek elmennek a moziba” – magyarázta. A J. K. Rowling által teremtett varázslóinas kalandjainak negyedik része, a Harry Potter és a Tűz Serlege 17 nap alatt mintegy 230 millió dollár bevételt ért el és egy kicsit javított az összképen.
Voltak más sikerfilmek is 2005-ben. A Csillagok háborújának legújabb folytatása mindent elsöprő észak-amerikai diadalt ért el 380 millió dolláros, költségvetését háromszor felülmúló bevétellel. Spielberg filmje, A világok harca 234 millió dollárt söpört be.
A kellemes meglepetések azonban ritkák voltak, kivéve a franciák esetét, akik a La marche de l’empereur (A császár menetelése) révén 77 millió dollárt kasszíroztak.
Olyan szuperprodukciók, mint A fény árnyéka 61 millió dollárral, a Mennyei birodalom 47 millióval, A sziget 35 millióval és a
Stealth 31 millióval nem tudták kitermelni az észak-amerikai piacon saját önköltségüket, márpedig ezt tekintik a siker mércéjének.
Hollywood még két filmbe veti reményeit az év végéig: az Egy gésa emlékiratai és különösen a King Kong legújabb változata hozhat még javulást.
Gitesh Pandya, akit a filmipar egyfajta gurujának tekintenek, brutálisan őszinte mer lenni: szerinte a stúdiók egyszerűen megfeledkeztek a közönségről. „Kevés film tudta kimozdítani otthonukból az embereket, pedig figyelniük kellene arra, mit is szeretne a közönség. A filmbarátok mind válogatósabbak, és mind többet várnak a pénzükért cserébe, különösen mivel egyes filmszínházakban 14 dollárt is elkérnek a jegyért.”
Los Angeles térsége és egész Kalifornia számára fontos gazdasági tényező a filmipar, és így az illetékeseket aggasztja annak halványabb teljesítménye. „Nemcsak a nézőszám, hanem a DVD-lemezekre vett filmek eladásai is csökkentek, emellett olyan problémák is tapasztalhatók, mint a forgatások áttelepülése más amerikai államokba vagy éppen Kanadába, amelyek kedvezőbb gazdasági feltételeket helyeznek kilátásba” – mondta Jack Kyser, a Los Angeles-i térség gazdasági fejlesztési bizottságának elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.