„Sorsunk emlékezetünkben van megírva...”

A Posonium Irodalmi és Művészeti Díjak múlt havi átadásán Lauer Edith, a díj védnöke idézte Ravasz László püspök fenti szavait, hangsúlyozva: „Az utóbbi 15 évben a felvidéki és erdélyi útjaim és a projektek során személyesen meggyőződhettem arról, hogy a magyar kulturális értékek és hagyományok nélk

A Posonium Irodalmi és Művészeti Díjak múlt havi átadásán Lauer Edith, a díj védnöke idézte Ravasz László püspök fenti szavait, hangsúlyozva: „Az utóbbi 15 évben a felvidéki és erdélyi útjaim és a projektek során személyesen meggyőződhettem arról, hogy a magyar kulturális értékek és hagyományok nélkülözhetetlen pillérei a magyar kisebbségi identitás megtartásának”. A lap beszámol a kilenc díj átadásáról, közli a díjazottak munkásságát bemutató méltatásokat, véleményeket. Ezt a lapszámot a díjátadáson készült felvételekkel (Somogyi Tibor munkája) illusztrálták.

A szépirodalmi rovatban olvashatjuk Németh István, Leck Gábor, Tóth Elemér, Csáky Károly és Zirig Árpád verseit, Csordás János, Poór József és Szalay Zoltán novelláját, valamint Fried István Petőfi modernsége című tanulmányát.

A Búcsú Zs. Nagy Lajostól cím alatt a közelmúltban elhunyt költő életét, munkásságát, emlékét idézik a kortársak. Közli a folyóirat Fónod Zoltán emlékező sorait, Tőzsér Árpád Zsé arca című költőportréjának módosított változatát, Koncsol László búcsúbeszédét, valamint Kulcsár Ferenc versét, mely a szomorú hír hatására született.

A kritika rovatban H. Nagy Péter Életrajzi én(ek) címmel Brassai Zoltán Gárdonyi Gézáról írt munkáját mutatja be, utal a bibliográfiai keret újrafogalmazása kapcsán felmerülő dilemmákra, és más hatástörténeti tények mellőzésével kapcsolatos véleménykülönbségekre. Egy másik írásában Bohár András filozófus Cselényi László költészetéről írt kismonográfiáját mutatja be. Meghatározó szempontként veti fel a kérdést: „hatástényezőjévé vált-e – végre – a Cselényi-líra a kortárs irodalomértésnek”. A határozott „igen” ellenére H. Nagy Péter érvelő bölcsességgel járja körül azokat a kontextusokat, „eminens poétikai megoldásokat”, finomszerkezeteket, melyek szerint Bohár kötete „nem nyit megbízható horizontokat a költészettörténet felé”. Közli továbbá a folyóirat Deák László laudációját Tőzsér Árpád Tanulmányok költőportrékhoz című kötetéről, mely az Év Könyve kitüntető címet nyerte el a magyarországi múlt évi költészeti termésben.

Talán az sem mellékes, hogy a folyóirat hátsó borítólapja kedvcsináló szöveget közöl a közelmúltban megjelent cseh/szlovákiai magyar irodalmi lexikon bővített, javított kiadása „magánosításához”, köz- és magántulajdonba vételéhez. (zsolt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?