Örök ragyogással a költészet egén

Dunaszerdahely. A Vámbéry Irodalmi Kávéház legutóbbi estjén Csáky Anna A Magyar Krisztus című verseskönyvét és az Én ámulok, hogy elmulok című antológiát mutatták be a költészet napja alkalmából.

Dunaszerdahely. A Vámbéry Irodalmi Kávéház legutóbbi estjén Csáky Anna A Magyar Krisztus című verseskönyvét és az Én ámulok, hogy elmulok című antológiát mutatták be a költészet napja alkalmából. A teltház előtt zajlott könyvbemutatót Hodossy Gyula, a Szlovákiai Magyar ĺrók Társaságának elnöke nyitotta meg, és köszöntötte a Győri Antológia költői gárdájának Dunaszerdahelyre látogatott tagjait.

A Csornán született, Győrben élő költőnő tízéves kora óta ír verseket, de csak érett felnőttként lépett az olvasók elé. Első verseskötete Léleklánggal szőtt mosoly címmel jelent meg. Elmondása szerint az írás a szabadságot jelenti számára, s azt, hogy korlátlanul elmondhatja azokat a gondolatait, érzéseit, melyeket korábban nem volt bátorsága a nyilvánosság elé tárni. Legújabb verseskönyvében, A Magyar Krisztusban a Megváltóéhoz hasonló szenvedéstörténetet tár fel. A könyvet Kopócs Tibor illusztrálta.

Zirig Árpád költő méltatásában kitért arra, hogy a hét részből álló versfüzért a József Attila-i szenvedés hét stációjának tekinti. Az első stáció a kisgyermekkori szenvedés megrázó rajzolata, a második pedig a meg nem értés, az elutasított gyermeki szeretet és a befogadatlanság fájdalmát vetíti elénk. A harmadik a csodálatos költészetet szülő belső fájdalom megidézése, a negyedik a kiteljesedett és örömöt is sugárzó költői érzés megfogalmazása, a boldogság fölvillantása, József Attila életének talán a legboldogabb korát idézi. Az ötödik rész a költő tehetségének megjelenítése. A hatodik stációban a költői és emberi nagyságot állítja a szerző a középpontba, és ad bizonyosságot az eljövendő hódítóútról. Az utolsó rész a halálról szól, az elmúlásról, amely egyúttal megszüli a költői fényességet, megszüli a csodát, és föllobbantja az örök ragyogást a költészet egére.

Az Én ámulok, hogy elmulok című antológiát, melyet 2005-ben, József Attila születésének századik évfordulójára adott ki a Lilium Aurum Könyvkiadó, Hizsnyai Zoltán mutatta be. A harminchat szlovákiai magyar költő és író negyven művét tartalmazó gyűjtemény a Felvidéki anziksz alcímet viseli: a kötet gerincét a József Attila ihlette versek alkotják, de található benne esszé, verselemzés és irodalomtörténeti értekezés is. A kötet képanyagát pedig a Szlovákiai Magyar Képzőművészek Társasága által szervezett, József Attila-hommage-okat felvonultató komáromi kiállítás anyagának tizenegy darabja alkotja.

Az estet az érsekújvári Csemadok égisze alatt működő Verszuhatag irodalmi kör tagjai tették élvezetessé felolvasásaikkal. A Magyar Krisztust Kočkovič Péter színvonalas előadásában hallhattuk, az antológiából pedig Kecskés Ildikó, Berényi Margit, Hegedűs Réka, Novák Mónika és Berényi Dávid olvasott fel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?