Az új óvoda 10 férőhelyes, a csoportban jelenleg 4-4 gyermek jár, két hely még szabad (Forrás: Hrubá Ildikó)
Új speciális óvoda nyílt Apácaszakállason
Az Ekecs község településrészén, Apácaszakállason működő Egyesített Iskola speciális óvodával bővült. A szeptemberi tanévkezdést komoly, több éves előkészület előzte meg.
Hrubá Ildikó, az intézmény igazgatójában már pozíciója elfoglalása után megfogalmazódott az ötlet, szeretne alapítani egy speciális óvodát. Már az igazgatói székért megfogalmazott pályázatába is beleírta elképzeléseit, ám évek teltek el addig míg az első lépéseket megtehette a megvalósítás felé. Az ekecsi speciális iskolába egészségileg hátránnyal élő, javarészt halmozottan sérült, súlyosan értelmi fogyatékos, illetve autizmussal diagnosztizált gyerekek járnak, ám a 6 évesnél fiatalabb korosztállyal eddig nem foglalkozhattak.
Rögös út
A szülők és az intézményvezetés nagy örömére idén szeptember 2-től megnyitotta kapuit az új óvoda, ami helyileg is az egyesített iskola területén található.
„Az óvoda alapításnál olyan gyermekekre gondoltam, akiknél a mentális sérülés mellett egyéb betegségeket is diagnosztizáltak, olyanokra, akik sérüléseikből kifolyólag nem, vagy csak heti pár órában vehetnek részt az óvodai fejlesztésben, vagyis az óvodai foglalkozások inkább csak passzív résztvevőii. Az új óvodának egy nagy előnye, hogy több éves gyakorlattal és gyógypedagógusi tapasztalattal rendelkező pedagógusok végzik az egyénre szabott komplex gyógypedagógiai fejlesztést, fókuszálva a gyermekek igényeire, figyelembe véve a gyermekeknél azon területeket, ahol a gond van”
– mondta el kérdésünkre az igazgatónő. Az alapításhoz először két évvel ezelőtt adták be a kérelmet, de akkor még nem volt kész termük és más feltételek sem álltak rendelkezésre, de nem adták fel. Többen is támogatták őket a belső helyiségek kialakításában, így viszonylag rövid idő leforgása alatt megteremtették a szükséges környezetet, az előírásoknak megfelelően csoportszobává alakítottak át egy termet, kialakították a mosdókat, majd beszerezték a nyitáshoz szükséges engedélyeket, amiket nyár végével meg is kaptak. A bútorzat beszerzésében a fenntartó, Nagyszombat megye segített, a játékokat pedig az ismerősök és szülők ajánlották fel, aminek nagyon örültek, mert azokra már nem volt elegendő forrásuk.
Egész napos ellátás
Új kollégákat nem kellett felvenniük, ugyanis a jelenlegi munkatársak szakképesített óvónők, gyógypedagógusok. Négyen foglalkoznak a gyerekekkel, egy-egy óvónő dolgozik délelőtt, illetve délután, az ő munkájukat pedig mindkét csoportban egy-egy pedagógiai asszisztens egészíti ki. A két csoportra egy dadus jut, aki az öltöztetésben, a szobatisztaságnál és az étkezésnél segíti a gyerekeket. A két csoport összesen 5-5 férőhelyes. Egyelőre 4-4 gyerekkel működnek, de az üres helyekből egy hamarosan betöltődni látszik, már csak az utolsó szükséges dokumentumokra várnak, vagyis már csak egy szabad helyük marad. A ovisok java nem helyi, főleg Komárom, Gúta felől érkeznek, a környező falvakból hozzák őket a szülők.
„Egyedülálló szolgáltatást nyújtunk az országban, mi vagyunk az egyetlen magyar tannyelvű speciális óvoda, ahol egész napos ellátás van. A napirend nagyon hasonló egy normál oviéhoz, délelőtt egyéni vagy csoportos foglalkozások zajlanak, majd az ebéd után némi pihenés, aztán a délutáni foglalkozás vagy játék következik. Egészen reggel 7 órától délután fel ötig lehetnek nálunk a gyerekek”
– tette hozzá az intézményvezető.
Egyéni fejlesztés
A nap során komplex gyógypedagógiai fejlesztést biztosítanak, ami magában foglalja a kommunikációs és szociális készségek fejlesztését, valamint az önállóságra nevelést, többnyire egyéni foglalkozásokon belül.
„Individuálisan közelítjük meg a gyerekeket, arra a területre kell nagyobb figyelmet fordítanunk, ami nála gyengébb. Jelenleg a nyolc gyerekből csupán két gyermek beszél, de sajátos módon a többiek is kommunikálnak. Két gyermek immobilis, egyikük járókerettel, másikuk kerekesszékkel vagy a földön közlekedik. Eddig ezek a gyerekek többnyire nem jártak ilyen intézményekben, ha voltak is, csak passzívan vettek részt a foglalkozásokon. Nálunk pont ez a lényeg, rájuk fókuszálunk, ők vannak a középpontban”
– hangsúlyozta Hrubá Ildikó.
Új kezdet
A szeptember eleje óta eltelt idő főleg ismerkedéssel telt. Az óvodásoknak meg kell szokniuk az új környezetet és a nevelőket. Azon igyekeznek, hogy a szülők is egyre könnyedébben hagyják ott gyermekeiket, van még olyan, aki kicsivel több időt tölt ott gyermekével, mire elindulna.
„A gyerekek egyéni, hosszú távú fejlesztési tervén még csak most dolgozunk, egyelőre még az ismerkedős fázisban vagyunk. Fontos, hogy ők is megszokják az új környezetet, hogy a szülők is könnyebben tudják otthagyni őket”
– jegyezte meg.
Jelentkezzenek!
Amennyiben az utolsó helyet is betöltik, már csak azok helyett tudnak felvenni új gyerekeket, akik időközben kiesnek, vagy elballagnak. Az intézményvezető azt ajánlja azoknak, akik hasonló diagnózisú, óvodás korú gyermekeket nevelnek, hogy mindenképp adják be jelentkezésüket valamelyik speciális óvodába, még akkor is, ha csak várólistára kerülnek. Amennyiben az érdeklődés elég nagy és a jelentkezők száma indokolja a további fejlesztést, az intézmények bővíthetőek. Hrubá Ildikó elmondta, hogy egy meglévő óvodát sokkal egyszerűbb bővíteni, még egy csoportot kialakítani, mint egy teljesen új létesítményt alapítani.
„Senkit ne tántorítson az el az, ha a jelentkezéskor nem kerül be, mindenképp jelentkezzenek, hogy papíron is alá tudjuk támasztani a fejlesztési igényünket”
– hangsúlyozta.
Megéri a fáradozás
Az új speciális óvoda nagy űrt töltött be a magyar tannyelvű speciális intézmények között azzal, hogy már a 3-tól 6 éves korosztályban is biztosítja a gondozást. Egy szülő, akinek kisfia súlyosan sérült, immobilis és több más betegsége is van, már ebben az alig két hétben komoly fejlődést lát gyermekén. Az édesanya elmondta, hogy otthon jóval elevenebb, mozgékonyabb. Ugyan nem beszél, de kommunikációja is összetettebbé vált.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.