A gépjárművek keltette zajszennyezés megkeseríti a keszegfalviak életét (a szerző képarchívuma)
Összeülnek az illetékesek a keszegfalvi közlekedési helyzet miatt – a zajszint túllépéséért bírság is járhat

Az 573-as másodrendű úton tapasztalható zajszennyezés miatt a közeljövőben tárgyalni fognak Komáromban az illetékes intézmények képviselői. A vonatkozó törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a közegészségügyi hivatal pénzbüntetést szabjon ki az adott közút kezelőjére, ha nem csökkenti a zajszintet.
Nagyjából egy éve húzódik a keszegfalvi forgalmi helyzet okozta problémák kezelése. Mint közismert:
a Komáromi Regionális Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ) tavalyi mérése szerint túl magas a gépjárművek keltette zaj szintje a községben.
A helyiek hosszú évek óta panaszkodnak a forgalmi terhelésre, ráadásul nemcsak keszegfalvi problémáról van szó: a Monostori híd megépítése óta Komárom egész környékén problémát okoznak a környéken áthaladó kamionok.
Az elmúlt hetekben-hónapokban többször is foglalkoztunk a témával, amely legutóbb még a magyar Országgyűlésben is felmerült – legalábbis erről kérdezte Kövér László házelnököt Hadházy Ákos független képviselő. A magyar kormányzati álláspont szerint a szlovák oldalon végzett infrastruktúrafejlesztés fogja majd megoldani a gondokat.
A minap megkérdeztük a RÚVZ-t az aktuális fejleményekről. Denisa Masárová igazgató a lapunknak küldött hivatalos válaszban emlékeztetett: a közegészség védelmére, támogatására és fejlesztésére vonatkozó törvény 27. paragrafusának első bekezdése és más vonatkozó jogszabályok értelmében az utak kezelői felelősek azért, hogy a lakosság és azok környezete minél kevésbé legyen kiszolgáltatva a zajnak, valamint, hogy az ne lépje túl a megszabott értékeket.
Az RÚVZ emiatt 2024 végén kétszer, idén pedig április 17-én is ismételten arra kérte a Nyitrai Regionális Útkezelő és Karbantartó Vállalatot (RSÚC-NR), hogy csökkentse a kezelésében levő 573-as úton tapasztalható mértéken felüli zajt.
Az ügy sürgősségét jelezték a megyei hivatal illetékes osztályának is.
Mióta a rendőrség tavaly szeptemberben elvetette, hogy Keszegfalván 30 km/h-ra csökkentsék a legmagasabb megengedett sebességet, az illetékes nyitrai vállalat még nem közölte a közegészségügyi hivatallal, hogy milyen más módon kezelné a problémát. Ezért a komáromi székhelyükre összehívtak egy találkozót, amelyre meghívtak minden érintett intézményt és szervet.
Az RÚVZ által küldött válasz utolsó bekezdésében megjegyezték:
ha az adott út kezelője megsérti az előbb idézett jogszabályot, s nem teljesíti a kötelességeit, akkor az illetékes közegészségügyi szerv 150-től 20 ezer euróig terjedő büntetést róhat ki rá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.