Belföldön a legrangosabb, külföldön pedig elismert és figyelmet kiváltó az immár másfél évtizedes múlttal rendelkező csehországi Jindřich Chalupecký-díj, amelyet a rangos szakemberekből álló nemzetközi zsűri évről évre a legtehetségesebb 35 évnél fiatalabb cseh képzőművésznek ítél oda.
Kiforrott művészetszemlélet
A rendezők és a nemzetközi zsűri korszakhatárként értékelik az idei Jindřich Chalupecký-díjra jelöltek közös kiállítását. E cezúra elsősorban az alapszabály megreformálására, többek közt a jelölés nyitottságára vonatkozik, hiszen 36 nevezett mű-vészből és művészeti csoportból kellett kiválasztani a hat döntőst. Tehát nem a művészetszemlélet cezúráját jelenti a mostani brünni kiállítás, pedig többek által megfogalmazódott az elvárás: nem lehet figyelmen kívül hagyni az utóbbi évek nagy festészeti áttörését.
A döntőbe kiválasztott művészek többsége a neokonceptualizmus jegyében alkot, így talán helyénvaló az a meglátás, hogy a Chalupecký-díj egy kiforrott művészetszemléletet követ, s nem tűzi ki célul a teljes cseh kortárs művészeti spektrum értékelését. Vitathatatlan – s ez a kortárs cseh művészeti mezőny minőségét bizonyítja –, hogy akár két-három további díjra is magas színvonalú döntőt lehetett volna szervezni a nevezett harminchat alkotó részvételével.
A neokonceptualizmus domináns szerepe ellenére sem az 1980-as, 1990-es évek generációja az idei főszereplő, szó szerint a legfiatalabb cseh képzőművészek lettek a trónkövetelők, akiknek körében – egyebek mellett – ez a szemlélet is meghatározó jelentőségű az új évezred kezdetén. Jiří Ševčík, a zsűri tagja szerint végre nem kárpótlás-jellege van a nevezésnek és magának a díj odaítélésének, nem az ellenzéki múlttal rendelkezők generációját, életműveiket jutalmazzák, hanem valóban az elmúlt egy esztendő kiemelkedő alkotásaiból és alkotóiból válogatva állhatott össze a döntőbe kerülők szűkebb csoportja.
A brünni Művészetek Házában idén első ízben szerepelhet művészeti csoport a jelöltek között. Ezt az áttörést a RAFANI művészeti csoportosulás jegyzi, amely az anomáliáktól, történelmi előítéletektől sem mentes cseh–német kapcsolatokat taglalja, kíméletlen tükröt tartva mind a cseh, mind a német önimádat elé. Ez alkalommal a RAFANI a művészetbefogadás mikéntjét és a művészeti intézményrendszert is bevonta a két nemzet torzsalkodását kifigurázó koncepciójába. Itt kiállított munkáiban mindemellett a totalitárius rendszerek eszköztárát is ironizálja, a szocreál bőséges tárháza mellett a barokk eszközeit is felhasználva.
Az újdonságok közé tartozik a korábbi szabályok olyan irányú módosítása, mely szerint nincs akadálya a kiállítási helyszínen kívüli – pl. a köztéren vagy más kiállítási intézménnyel együtt-működve megvalósított – prezentációnak. A változtatás elkerülhetetlenségét igazolja az idei évfolyam nívója, hiszen ezen újítók közé sorolható a döntő két nagy esélyese, Jiří Skála és Ján Mančuška, akik egyébként ifjú koruk ellenére – s ez már e díj sajátosságává vált – nemzetközi tapasztalatokkal és sikerekkel felvértezve küzdenek az újabb elismerésért.
Skála a fotóhasználat egyedüli idei reprezentánsa, egy külvárosi bevásárlóközpont elé elhelyezett saját óriásplakátjáról készített fotót, amely a szocialista szakszervezeti múltat és a kortárs vizuális kultúrát és konzumizmust társítja, mit több, minden látogató plakát formájában is megrendelheti a konceptes alkotást.
Mančuška – aki a fiatal művészek legjelentősebb biennáléját, a Manifestát is megjárta már – élő közvetítésben mutatja be a brünni Morva Galéria állandó kiállításának történéseit. Az „...és ismét vissza” című konceptjének célja annak bizonyítása, hogy nem csak az utca, a tér, hanem a galéria és a múzeum is köztér. A két világháború közötti cseh avantgárd művészettel folytatott dialógusa (a képek szöveggel való lefedése, illetve a kivágott betűkön keresztüli elérhetősége) a művészeti hagyomány kategóriájának (főképpen pedig a szürrealizmusnak) a bírálata, valamint a műtörténeti kánonokkal és a művészeti intézményrendszerrel való kritikai szembesülés.
A konceptes vonulatot erősíti Isabela Grosseová, aki a kiállítóterem falába véseti művének címét („a sokféleség dicső múltja”), s áttörve a különböző festék- és vakolatrétegeket – többek közt Joseph Kosuth egy évtizeddel ezelőtti szöveges installációját – a Művészetek Háza közel száz évvel ezelőtt katonás rendbe rendezett téglastruktúrája válik a kiállítóterem meghatározójává. A másik fiatal hölgy, Jana Kalinová hétköznapi tárgyakat használva reagál a társadalom rezdüléseire – s ezzel csaknem nyom nélkül eltűnt a gender-kérdés a Chalupecký-díjasok idei kiállításáról.
A hatodik döntős a prágai kortárs művészeti élet egyik fontos kiállítási helyszínének, a Display Galériának az egyik szervezője, Zbyněk Baladrán. Munkafolyamat című videodokumentuma a 20. századi új médiák kezdeti stádiumát örökíti meg, beépítve a század hidegháborús emlékfoszlányait. Idei tevékenységével, akár a nevető harmadik is lehet a toronymagas esélyesek mellett.
Immár harmadik éve a szlovákiai Oskar Čepan-díj győztese is kiállít a cseh döntősökkel. Idén a politika és művészet kapcsolatát preferáló Michal Moravčík részesült ebben a lehetőségben, aki a létezett szocializmus magánszféráját, lakásbútorait állította ki enteriőrök formájában. Választása szerencsésnek bizonyult, a cseh kontextusba jól illeszkedett e történelmi reminiszcencia, míg a magyar nacionalizmust ostorozó installációi akár le is járathatták volna az amerikai ösztöndíjra induló fiatal szlovák művészt. Ezek után talán ő is tudatosítja, hogy ezzel a szemlélettel mind Szlovákia határain belül, mind külföldön szellemi outsiderré válik, nacionalizmusbírálatában ugyanis csak egyirányú, ellentétben a műfajt meghatározó értelmiségi kritikai attitűddel, például a cseh RAFANI csoport szemléletével, amely főképpen a saját, ez esetben a cseh korlátoltságot állítja pellengérre. (Dům umění, Brno, megtekinthető november 28-ig)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.