Kékkőn, ebben a patinás közép-szlovákiai városkában rendezik meg az 1989-ben Vácról induló Expanzió Összművészeti Fesztivál tizenhetedik évfolyamát. Július 29-én és 30-án az Ipoly Eurorégió Határon Átnyúló Együttműködés a Kékkői Báb és Játék Múzeummal összefogva ad lehetőséget a meghívott művészeknek, hogy a performansz, a költészet, a mozgásszínház lehetőségeinek és a zene nemzetközi nyelvének segítségével meditáljanak az Iszlámról.
Kékkőn az Expanzió Fesztivál
Július 29-én délután öt órakor a várkápolnában kezdődik az eseménysorozat A fény misztériumával. A török hódoltság kulturális öröksége által ihletett, a fürdők, templomok, mecsetek szertartásait megidéző, a lelki és testi megtisztulás rítusaiból kiinduló akciókat huszonöt művész mutatja be. Ott lesz például Baksai József, Gaál József, Bertine Bosch, Mihai Olos, Rainer Péter, valamint Haász Ágnes elektrográfus és Köpöczi Rózsa művészettörténész, a megnyitót Bohár András filozófus tartja. Fél hatkor ugyancsak a várkápolnában Bülbül-szavú címmel egy rendhagyó verbális, akusztikus és vizuális költészeti est keretében András Sándor, Balogh Róbert, Ladik Katalin, Háy János, Krausz Tivadar, Kukorelly Endre, Mészáros Ottó, Nagy Pál, Szkárosi Endre és további tizenkilenc neves költő, irodalmár játszik el a magyar nyelv török eredetű szavaival. Este hétkor pedig az Arasinda török népzenei együttes ad koncertet a várudvaron. A negyedik stációra este kilenckor kerül sor a Vármúzeum zenetermében, ez a Számá-Megtérés. A „spirituális verskoncert”-et Rúmi misztikus ódakötete ihlette, Nikolai Ivanov énekel és tamburán játszik, Major Balázs ütőhangszereken kíséri Németh Zsófia Nóra és Németh Péter Mikola alámerülését a megvilágosodott lélek mélyére, mely csak a „Fény borát issza”. Németh Péter Mikola mellesleg az esemény főszervezője, aki rengeteg alakban vesz részt a különböző stációkban.
Ötödik stációként este tízkor a Várkápolnában Ladik Katalin vajdasági költő, színész és performer Angyal című akciója jeleníti meg a „tíz angyali értelmet”. A hatodik stáció éjjel tizenegykor kezdődik a várpincében, melyben Kemenczky Judit és Michala dervis veti össze Ibn Hazm A Galamb nyakörve és Aquitániai Vilmos Vidám tudomány című műveit, vagyis egy vallásfilozófiai rendszer megalkotójának és a trubadúrlíra első képviselőjének párbeszéde lesz ez a „költői elmélkedés az éjszakában. Hajnali intermezzóként pedig Kolostori Gábornak és Mohi Sándornak az előző Expanziókról készült dokumentumfilmjeit vetítik.
A július 30-án reggel kilenckor kezdődő hetedik stáció elméleti előadásokból áll. Az alsósztregovai Madách Múzeum dísztermében Szécsi András elmélkedik a Bálvány és a Bálvány lábnyoma címmel, Bohár András Az iszlám és a kereszténység kapcsolódási pontjairól tart előadást, Szathmári Botond a Szufi misztikáról beszél, Wámos Mykwla előadásának a címe A megvilágosodás bölcsessége, Végh Attila pedig Baudrillard francia filozófus gondolatai alapján beszél a zsidó-keresztény és iszlám hagyományok egymásra hatásáról.
Délután négykor visszatér a fesztivál Kékkőre és a Várkápolna sekrestyéjében Maszk(ok) címmel Herendi Péter rekonstruálja kiállítás-performanszában a kiválasztottak túlvilági kapcsolatát. Este ötkor a kilencedik stációban Szufi verseket ad elő Szathmári Botond. A stáció része az Et incarnatus est, melyen húsz költő, esszéista és filozófus beszélget. A kékkői kálvárián este hatkor Kovács István mutatja be Vér és Arany című performanszát, melyet a Kába-szentély körül található, ember alakú kőbálványok lerombolása inspirált.
Este nyolckor lesz a Vármúzeum zenetermében az utolsó előtti stáció: Binder Károly zongoraimprovizációja bontja ki a keresztény és muszlim kultúra találkozásának témáját. Az utolsó stációra a várromon kerül sor este kilenckor, ez a Szárnyak Színháza Kerengő című előadása lesz, az Arasinda zenei kíséretével. A kozmikus és teológiai témákat feszegető koncert-táncszínház főszereplői a Dervis és a Sejk, a tánckar egyik fele „a lelkek agyagba húzódását”, a másik fele a „lelkek Isten felé emelkedésének ívét jeleníti meg” és az ég és föld között játszódó előadásnak „a közönség bevonásával szinte az önkívületig kell tartania”. Ezzel ér véget az idei Expanzió, amelynek mottója Hamvas Béla egyik gondolata: „A föld minden népe között láthatatlan egyöntetűség van, és ez, az ember minél ősibb időkbe ereszkedik vissza, annál nagyobb”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.