Pozsony. Éves rendszerességgel immár harmadszor rendezik meg a Minority Film Festivalt, amely a kisebbségekkel foglalkozó mozgóképek nem versenyszerű szemléje. A tavalyi és az azt megelőző évfolyam is rendkívül sikeres volt, nagy látogatottságnak örvendett.
III. Minority Film Festival
Az ez évi Minority Film Festival programjába egész estés játék- és dokumentumfilmeket válogattak be, ezúttal különböző tematikával, bár jó néhány alkotás foglalkozik az egészségkárosultak problémáival. Az alkotásokat két ciklusba sorolták be: az egyik a kisebbségek a világ játékfilmjeiben, a másik a kisebbségek a szlovák játékfilmekben. Ezt egészíti ki az ABC amerikai televízió dokumentumfilmjeinek sora, amelyek alkotói annak jártak utána, milyen segítséget képesek nyújtani az állatok egészségkárosult embereknek.
Már rögtön a szemle nyitófilmje, Marek Piwowski lengyel rendező 2005-ös alkotása, az Oskar is nagyon szomorú területről merít: a rákbeteg gyerekek helyzetével foglalkozik.
Zárófilmként Jaroslav Vojtek új dokumentumfilmjét mutatják be, címe: My Zdes. A rendező egy szlovák család történetét követi nyomon, akik a második világháború után elhagyták az országot, és évekig a Szovjetunióban éltek. A fordulat után úgy döntöttek, visszatelepednek Szlovákiába, de azt tapasztalják, hogy itt sem könnyű érvényesülni, alig találnak munkát.
A visszatérés a témája Tony Gatlif Exils című francia filmjének is, amelynek ifjú hősei, Zano és Naime elindulnak Franciaországból, és felkeresik azt a földet, Algériát, ahonnan évekkel ezelőtt szüleik kivándoroltak. Visszafelé teszik meg azt az utat, amelyet korábban szüleik. Tony Gatlif a filmért megkapta a legjobb rendezés díját.
A Kaukázusba, egy kurd kisfaluba kalauzol el Hiner Saleem filmje, a Vodka Lemon: egy özvegy férfi mindennapjaiba tekinthetünk be, aki egy nap levelet kap Párizsban élő fiától...
Érdemes kihasználni az alkalmat, és megnézni Emir Kusturica Az élet egy csoda című új filmjét. Luka, a Belgrádban élő szerb mérnök operaénekes feleségével, Jadrankával és tehetséges focista fiával, Milossal elmenekül a világ zaja elől, s letelepednek egy kis faluban. Azt hiszik, hogy ott majd megteremtik a paradicsomot, de a háború közbeszól.
Ismét lehetőség adódik ellátogatni Alejandro Amenábar spanyol-francia-olasz drámájára, A belső tenger című opusra, amely a csaknem harminc éve ágyhoz kötötten élő Ramon Sampedro mindennapjait mutatja be. A küzdelmét, ahogy a kegyes halálért harcol. Érzékeny a téma, ám Amenábar kitűnően egyensúlyoz, nem ragad le az érzelgősségnél. Javier Bardem pedig tökéletes alakítással küldi a halálba az általa játszott figurát, vagyis megrázóan játssza el, „éli át” színészi eszközökkel az elmúlást. Nem véletlen, hogy Bardem ezért az alakításáért a velencei filmfesztiválon megkapta a zsűri nagydíját.
Egy egészségkárosult lány beilleszkedési gondjairól szól Peter Solan És elfutok a világ végére című 1979-es filmjének lírai története. Ennyit csemegéztünk, de sokkal nagyobb a kínálat. Érdekes sorsok, érdekes élettörténetek, megéri ellátogatni a moziba, s megismerni őket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.