A múzeumok varázsa elsősorban abban rejlik, hogy az ember – a régmúlt szellemiségével szembesülve – felismeri helyét a világban, rádöbben arra, hogy élete csupán más életek és sorsok folytatása. Ilyesfajta gondolatok kerítettek hatalmukba a Budapesti Történeti Múzeum (Vármúzeum) Kincsek a város alatt című tárlatának megtekintése során.
Értékek, kincsek a város alatt
Töredékekből összeálló történelem
A Vármúzeumban május 27-én megnyitott tárlat látogatója nem csupán a főváros történetével ismerkedik a megmegszokott, már-már unalmas kronológiai sorrendben, és nem is tematikus egységekre osztott tárgyak csoportjaira csodálkozhat rá. Mint azt a cím is sugallja, a tárlat összeállítói jelen esetben az új, látványos eredmények bemutatására helyezik a hangsúlyt. Nincs időbeli behatároltság sem, hiszen római kori leletek csakúgy fellelhetők a történeti múzeum alsó szintjén, mint a honfoglalás kori vagy még későbbi korokból hátrahagyott „üzenetek”. A szokványostól eltér a leletanyag bemutatási módja is, hiszen a vitrinekben elhelyezett tárgyakon kívül makettek, modellek és kiadványok sokasága ismerteti a látogatóval a feltárások eredményeit. A legértékesebb tárgyak pedig a múzeum „kincstárában” tekinthetők meg.
Külön figyelmet érdemel a múzeum munkatársainak azon igyekezete, mely a városi ásatások előkészítésének menetére, a különféle eljárások során alkalmazott módszerek bemutatására helyezi a hangsúlyt. A laikus számára is érdekes és tanulságos utat jelöltek ki a tárlat megalkotói: az eredményeket a feltárás típusai alapján sorozták be. A látogató tehát rácsodálkozhat az úgynevezett nyomvonalas feltárások (pl. autópálya-, út- és közműépítések), ipari parkok és bevásárlóközpontok „zöldmezős beruházásai”, az egyre felkapottabbá váló lakóparkok építése, valamint a történelmi városrészek felújítása során előkerült tárgyi és építészeti emlékekre. Ezek némelyike nemzetközi jelentőségű, ám olyanok is akadnak, melyek a Kárpát-medencében egyedülállóak, a főváros területén kívül sehol sem kerültek elő.
A kiállítás persze nem csupán a régészet és a történelem iránt érdeklődő nagyközönséghez szól. Sok tanulságot rejteget a beruházók, építtetők számára, akik a munkálatok gyorsítása érdekében gyakran „elhallgatják” az építési területeken előbukkanó leleteket. Természetes, hogy minden eltitkolt lelettel történelmünk egy darabja veszik el.
A rejtélyes falu – Kána
Ma Kőérberek-Tóvárosnak nevezik, az Árpád-korban azonban Kánának hívták a rejtélyes falut, melynek alapjaira Budapest XI. kerületében bukkantak a régészek.
Az előzményekhez hozzátartozik, hogy a Balatoni út és a Hoszszúréti-patak derékszögében található, mintegy huszonhat hektárnyi területet néhány éve lakópark építésére szemelték ki az építtetők. Mivel a szemben fekvő dombon a régészek korábban templom romjaira bukkantak, szinte biztosak voltak abban, hogy a lejtőn is településnyomokra akadnak. Nem volt fölösleges a fáradozásuk, mivel rövidesen a Kárpát-medence legnagyobb Árpád-kori településének alapjai kerültek napvilágra, a levéltári kutatások nyomán pedig kiderült, hogy egykor a Kána nevű településnek kellett itt állnia. Ahogy egyre mélyebbre ástak, úgy bukkantak elő az épületek alapjai; az eltávolított rétegek számával pedig az Árpád-korról szóló tudásanyag gyarapodott fokozatosan. Két év kemény munkájával – miközben harminckét fokos hőségben és mínusz tíz fokos hidegben is folyt a munka – egy kőtemplom, 1077 sír, 220 földbe mélyített ház (ezt veremháznak is nevezik) és közel másfélszáz, szabadban álló kemence maradványát sikerült feltárniuk. A leletanyagból pedig az derül ki, hogy Kána fénykorában, a XIII. században a gazdagabb települések közé tartozott. Terei György, a kánai ásatások vezetője elmondta: látszólag jelentéktelennek tűnő nyomokból lehet ezt kikövetkeztetni. Például abból, hogy a hulladékgödörnek használt egykori veremházból vastárgyak kerültek elő. A kidobott vas ritkaságnak számít egy olyan korban, amikor a leégett házak hamvaiból még a vasszeget is kiszedték. A gazdagságra utalnak az előkerült fegyver- és ékszermaradványok is; az egyszerű falusiaknak ugyanis nem voltak fegyvereik, és ékeik megmunkálásának sem szenteltek akkora figyelmet, mint a központi településeken élő polgárok.
„Kána rejtély számunkra – hangsúlyozta az ásatás vezetője –, az elkövetkező hónapok arról fognak szólni, hogy a több tonnányi leletanyagot rendszerezzük, értékeljük. Nem mindennapi kincs birtokába jutottunk.” Hogy milyen kincs birtokába jut a látogató, ha budapesti bolyongásai során útba ejti a Vármúzeumot? Talán rádöbben, hogy eleink is csak „öltek, öleltek, tették, ami kell”; hogy a múlttól elszakadni nemcsak felelőtlenség, de fizikai képtelenség is. Meglehet, a leletanyag láttán csupán esztétikai élménnyel gazdagodik, rácsodálkozva arra, hogy akkor is ugyanazok az értékek határozták meg az ember életét, mint manapság.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.