Elhunyt Hernádi Gyula

Életének 79. évében szerdán késő este elhunyt Hernádi Gyula Kossuth- és József Attila-díjas író.
Az oroszországi hadifogságról írt novelláival ismertté váló szerző – aki Jancsó Miklósnak írt forgatókönyveivel a filmművészetben is maradandót alkotott – 1926. augusztus 23-án született a ma Pozsonyhoz tartozó Oroszváron.

Életének 79. évében szerdán késő este elhunyt Hernádi Gyula Kossuth- és József Attila-díjas író.

Az oroszországi hadifogságról írt novelláival ismertté váló szerző – aki Jancsó Miklósnak írt forgatókönyveivel a filmművészetben is maradandót alkotott – 1926. augusztus 23-án született a ma Pozsonyhoz tartozó Oroszváron. Bencés diák volt, majd leventeként a második világháború utolsó éveiben a frontra került. 1945-ben orosz hadifogságba esett, s miután két év múlva hazatérhetett, népi kollégistaként orvosi, később közgazdasági szakon tanult, de tanulmányait nem fejezte be. Mielőtt szabadúszó író lett, a Városépítési Tudományos és Tervező Intézet munkatársaként kereste kenyerét.

Szépirodalmi pályáját 1955-ben kezdte költőként, de első sikereit novelláival aratta, s az 1950-es évek végén már a Belvárosi Kávéház írói asztaltársaságának egyik meghatározó személyisége volt. Első regényei (A péntek lépcsőin, 1959; Folyosók, 1966) a francia egzisztencializmushoz hasonló módon elemzik determináció és szabadság, halál és boldogság antinomikus viszonyát. Hernádi egyike a realizmustól elforduló parabolikus irodalom honosítóinak, amiért sok támadás érte. Az 1960-as évek végén viszont – másokkal szemben – kitartott a politikai-történelmi példázat mellett (Sirokkó, 1969; Az erőd, 1971; Vörös rekviem, 1975). Később a horror és a sci-fi eszközeit is felhasználta (Hasfelmetsző Jack, 1982, Drakula, 1983, Frankenstein, 1984).

Az 1960-as évektől Jancsó Miklós filmrendező állandó alkotótársa, szinte minden jelentős filmjének forgatókönyvírója volt. Hernádi Gyula nevéhez mintegy negyven filmnovella, filmregény és forgatókönyv fűződik. Forgatókönyvei alapján olyan filmek születtek, mint az Oldás és kötés, a Szegénylegények, a Csend és kiáltás, a Vörös rekviem vagy a Jézus Krisztus horoszkópja. Az író az utóbbi időben személyesen is feltűnt a rendező néhány mozgóképében, többször is ironizálva saját halálával.

Hernádi Gyula 1983-tól két évadon át a kecskeméti Katona József Színház művészeti vezetője volt, 1991-től pedig a Független Magyar ĺrók Szövetségének elnökeként tevékenykedett. 1991-ben a Boldogság Párt elnökévé választották, 1992 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja. 1976-ban József Attila-díjban részesült, 1996-ban alternatív Kossuth-díjjal, majd 1999-ben állami Kossuth-díjjal tüntették ki. (MTI, Index, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?