Az utolsó előtti helyzetjelentés a Sziget Fesztiválról

Jelentem, szakad az eső, legalábbis hétfő délben ez a szomorú helyzet a Szigeten. A sátram teljesen átázott, az orrom meg folyik. A vendéglátó-ipari egységek napernyői alatt morc szigetlakók kókadoznak vastag pulcsikban.
Ennyit hangulatfestésként, most jöjjenek a múltkor ígértek.

Jelentem, szakad az eső, legalábbis hétfő délben ez a szomorú helyzet a Szigeten. A sátram teljesen átázott, az orrom meg folyik. A vendéglátó-ipari egységek napernyői alatt morc szigetlakók kókadoznak vastag pulcsikban.

Ennyit hangulatfestésként, most jöjjenek a múltkor ígértek. Azt fejtegettem, vajon milyen frontnő lehet Juliette Lewis, a Született gyilkosokban befutott amerikai színésznő. Nos, tökéletes. Olyan a hangja, hogy azt bármelyik megasztár megirigyelhetné, és olyan hangulatot tud csinálni, hogy azok is megszeretik a rakendrollt, akik eddig tudatosan kerülték. Ráadásul most tudtam meg, hogy Juliette a nagy Iggy Pop keresztlánya, és gyermekkorától énekesi pályára készült, csak a filmrendezők közbeszóltak. Civilben pedig közvetlen és természetes, ugrott is egy fejest a közönség közé a koncerten, ezt idén még senki sem merte megtenni.

Még ez előtt, az infantilis punk-veterán Toy Dolls koncertjét követően történt, hogy háromezer piros pólós ember egy nagy szívet formálva bekerült a Guinness rekordok könyvébe. Az önkéntes véradásra buzdító aktivisták semmit sem bíztak a véletlenre, az esemény előtt pólókat osztogattak a nagyszínpad előtt. Üröm az örömben, hogy néhány száz szigetlakó a „Fiatalok a véradásért” felirat helyett egy kólagyár logóját találta a pólóján. Hiába, a multik bármit megtesznek egy kis reklámért. Gyomorforgató, amit a szigeten művelnek. Osztogatják a cégük emblémájával ellátott vicikvacakokat, talán már nincs is olyan emberi test, amelyet ne ékesítene valamilyen reklámfelirat. A „Hogyan csináljunk a szigetlakókból ingyenes reklámhordozókat” akció legtalálékonyabb résztvevője egy mobilcég, amelynek képviselői azt ötlötték ki, hogy lefotózzák az önkéntes áldozatot, majd adnak neki egy ocsmány pólót, amelyen egy másik szigetlakó portréja látható, alatta a felirat: Találj rá! Ha sikerül rátalálni az illetőre a tömegben, a szerencsés páros további ajándékokat, sapkát, mobiltartót, strandlabdát kap, parádézhat kedvére. Lehet különböző dolgokat, például kávéspoharakat is gyűjteni feliratos tárgyakért, ebből a szempontból a civil szervezetek a legtisztességesebbek, náluk műveltségi totót kell kitölteni, amiből tanulhatnak is a fiatalok, azaz valóban érdemes belefogniuk a dologba. A legszimpatikusabb totótöltögető sátorban az Európai Unió intézményeivel ismertetik meg az érdeklődőket, jól működik az Országgyűlés „kihelyezett propagandarészlege” is, az Amnesty International pedig a fegyverkereskedelem elleni harcba igyekszik bevonni a fiatalokat.

De vissza a zenéhez. A vasárnap esti Franz Ferdinand-koncert „teltházas” volt, élőben kicsit karcosabbak és rockosabbak a derék britek, ami jót tett a számoknak, az énekes viszont néha enyhén szólva nem volt a helyzet magaslatán. Érdekes hír, hogy koncert előtt a szigetre kilátogató Habsburg Györggyel beszélgettek jó sokáig, nem tudni, miről.

Jelenleg mindenki érdeklődve várja Nick Cave-et, ám a világzenei színpadon is csemege készül: a nemrég feloszlott 16 Horsepower zenekar frontembere, David Eugene Edwards mutatkozik be új együttesével, majd pedig Frank London zenekara, a Klezmatics lép színpadra, akik visszajáró vendégeknek számítanak. Kedd este a sokak által várt Hives, valamint a Good Charlotte a két húzónév, bár tény, hogy inkább a tizenéves korosztályt „húzzák”. Nekik az eső sem kottyan meg, bizonyára jó buli lesz mindkét koncert. Én a magam részéről a Dreadzone zenekart ajánlom mindenkinek, aki még nem találkozott velük. Tavalyelőtt nagyot robbantottak a Wan2 színpadon, tavaly valamivel kisebbet a nagyszínpadon, talán ezért rakták őket vissza a Wan2-ra. A londoni elektronikus színtér meghatározó stílusait ötvözik, van itt breakbeat, dub és trance, itt-ott kemény technóval spékelnek meg kelta dallamokat, szóval azt csinálják, amit akarnak. Ráadásul néha velük utazik a legnagyobb élő reggae-énekesek egyike, Earl 16. (A másik szerintem Horace Andy, de erről lehet vitázni.)

A metalistákat ma este a magyar származású énekessel működő amerikai Ignite szórakoztatja, de lesz Pokolgép és Auróra is. A dzsesszkedvelők számára a keddi programból a Makám, illetve a Le Biscuit nevű formáció lesz érdekes, akik funky, hip-hop és rapelemekből hoztak létre eredeti zenei világot. Aki a színházi és táncsátrat választja, Szőke Szabolcs Hólyagcirkuszának előadásában láthatja két „művészetromboló zenebohóc” sajátos etűdjeit Thomas Bernhard-szövegekre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?