A glaukóma, vagyis a zöld hályog sok esetben alattomosan kialakuló, a látást veszélyeztető súlyos betegség, mely kezelés nélkül vaksághoz is vezethet.
A vakság is megelőzhető
Glaukómáról, vagyis zöld hályogról akkor beszélünk, amikor a szemgolyó belsejében megnő a nyomás, és ez látóideg-károsodást, sőt végzetes esetben vakságot okoz(hat). A betegség kialakulásának oka nem ismert, de megfigyelhető a családi halmozódás. Két fajtája van: a nyitott csarnokzugú és a csarnokzugú zöld hályog.
A nyitott csarnokzugú glaukómánál a megemelkedett szemnyomás eleinte nem okoz tüneteket. Később a látómező beszűkülése, enyhe fejfájás, bizonytalan látászavarok, mint például a fények körül látott udvar, vagy a sötéthez való alkalmazkodás romlása alakul ki. Végül csőlátás jön létre, amelyben egyenes előretekintéskor oldalra nem lát a beteg. A csarnokzugú zöld hályognál azonban hirtelen alakulnak ki a rendellenességek. A beteg enyhe látásromlást, a fények körül színes udvart, erős szem- és fejfájást tapasztal. Pár óra múltán kialakul egy roham, amely gyors látásvesztéssel és rendkívül heves szemfájdalommal jár. Megduzzad a szemhéj, a szem könynyezik és véreres. A pupilla kitágul és fényre nem reagál. Gyakori az émelygés és a hányás.
A korai szakaszban elkezdett kezelés sikeresebb; megakadályozható a további romlás, ám a jó látást ez sem tudja teljesen helyrehozni. Ha a szemcseppek és a gyógyszeres kezelés elégtelen, esetleg súlyos mellékhatások lépnek fel, lézeres terápiát alkalmaznak. Ha ez sem jár kellő eredménnyel, műtéti úton eltávolítják a szivárványhártya egy részét.
– A zöld hályog napjainkban is gondos odafigyelést igénylő betegség, mind a páciens, mind a szemorvos részéről. Szerencsére biztonsággal karbantartható, így a látás sokáig megőrizhető. Ezért a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságát – még panaszmentesség esetén is – nem lehet eléggé hangsúlyozni – magyarázza dr. Andrej Černák szemész professzor. A legfontosabb a látótér vizsgálata (periméter), hiszen az eltérések egyértelművé tehetik a diagnózist. Nélkülözhetetlen az orvos és a beteg együttműködése, főleg a szemcsepp pontos adagolása miatt. Bár nincs olyan orvosság, amely megállítaná a látás romlását, a prosztaglandin-származék, vagyis a latanoprost hatóanyagú szemcsepp kiegyensúlyozott szemnyomást biztosít 24 órán át. További előnye, hogy más glaukóma elleni gyógyszerrel jól kombinálható. Lényeges a beteg életminőségének megtartása is, a napi egyszeri csepegtetés hozzájárul komfortjához.
A Pharmacia gyógyszertársaság szervezte a Glaukoma Tour Slovakia 2001 keretén belül 4698 ember számítógépes lézeres szemidegvizsgálatának eredményei kapcsán a szűrés fontosságára mutatott rá – hangsúlyozza dr. Peter Strmeň profeszszor, minisztériumi szakértő. Az önkéntesek 8 százalékánál szemideg-károsodást, 7 százalékuknál glaukómát állapítottak meg.
A szemcsepp felfeldezője Bitó László magyar származású amerikai kutató professzor, aki a prosztaglandin hatásmechanizmusát vizsgálva jutott el a felismeréshez, hogy bizonyos molekulái éjszaka is kedvezően befolyásolják a belső szemnyomást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.