Nem szívesen lennék zenei producer a tengerentúlon, az amerikaiak ugyanis kiszámíthatatlanok. Ott senki sem mehet biztosra, a produkciókról lehetetlenség megállapítani, hogy vevő lesz-e rájuk a közönség.
A rhythm & blues cukrosbácsija
George Michael az USA nagy kedvence volt, ám emlékezetes „WC-s kalandja” és másságának felvállalása óta ignorálják, évente nagyjából annyi hanghordozót ad el, mint amennyit korábban egy hét alatt. Vagy itt van Michael Jackson esete. A felmentő ítélet meghozatala után az európai lemezboltokban elfogyott az összes raktáron lévő Jackson-kiadvány, hazájában azonban már jó ideje a cédéi közelébe sem mennek a vásárlók, leszámítva a néhány fanatikus ősrajongót. Talán sokan úgy gondolják, ebben nincs kivetnivaló, a magánéleti problémák minden ember karrierjét negatívan érintik, a sztárokét még inkább. Csakhogy az Egyesült Államokban akad példa az ellenkezőjére is: akit elítélhetnének, az népszerű, ünnepelt előadó.
A chicagói r&b-énekes, R. Kelly újabban csak engedéllyel hagyhatja el lakhelyét. Kiskorú megrontásával és 14 rendbeli gyermekpornográfiával vádolják. A rendőrök a házkutatás során megdönthetetlen bizonyítékokat: videokazettákat, fotókat találtak, az ítélet viszont valamiért nem akar megszületni... Régebben sem „vetette meg” a tini lányokat. ’94-ben titokban feleségül vette felfedezettjét, az akkor mindössze 15 éves Aaliyah-t, aki 2001 augusztusában repülőgép-szerencsétlenség áldozata lett, bár a frigy csak rövid ideig tartott, amíg az énekesnő szülei nem értesültek a történtekről. A kívülálló azt gondolná, hogy ilyenkor jobb, ha az érintett visszavonul, és csendben vár az ítéletére. R. Kelly azonban kirakatba helyezte az ügyét, és ami számomra megmagyarázhatatlan: a máskor szigorúan konzervatív amerikaiak nem törnek pálcát felette. Új nagylemezének megjelenésekor hosszú sorok kígyóztak a lemezboltok előtt. A TP.3 Reloaded című album témája természetesen a szexualitás. Az első kislemezdal, az öt részből álló Trapped In The Closet egy roszszul végződött kalandjának pikáns részleteibe avatja be a hallgatót, a klipje pedig illusztrálja a történteket – a kellemesnek induló együttlétet megzavarja a váratlanul hazaérkező férj, aki elől a WC-be rejtőzik.
Az énekes a környékünkön kizárólag a ’97-es I Believe I Can Fly című slágerével hódított, amely a Space Jam című film betétdala. Európában nem igazán terem számára babér – az amerikai r&b általa képviselt változata nálunk kevésbé eladható. Még a tavalyi zseniális duett lemezére sem volt vevő az európai közönség, amelyet az amerikai keleti part aktuális rapkirályával, Jay-Z-vel készített. A The Best Of Both Worlds című korong az r&b és a hip-hop tökéletes találkozása. Turnéra is indultak a dalokkal, ám csak New Yorkig jutottak, ahol összevesztek, és beperelték egymást. Azóta már született egy ítélet R. Kelly javára, de a pereskedés tovább folytatódik.
A bírósági ügyek ellenére az énekes népszerűsége fokozatosan nő, hazájában már-már r&b-istenként tekintenek rá. Arra vagyok kíváncsi, hogyan fogadná a nagyérdemű, ha letöltendő börtönbüntetésre ítélnék. Bár ezt sosem tudom meg, mert nem fogják...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.