„…a jövőbe kívánunk beruházni“ - interjú Hodossy Gyulával

<p>A Szlovákiai Magyar Írók Társasága (SZMÍT) nemzeti kisebbségünk íróinak szakmai szervezete, az utóbbi években azonban tevékenysége messze túlnőtt a megnevezése sugallta kereteken. Hodossy Gyulát, a Társaság elnökét ez évi terveikről és e tervek megvalósíthatóságáról kérdeztük.</p>

A SZMÍT minden korábbinál tartalmasabb évet zárt, és az írószervezetek hagyományos feladatain túl az írott kultúrához kapcsolódó számos egyéb teendőt is felvállalt. A világméretű gazdasági válság, a kultúrára fordítható anyagi eszközök várható hallatlan beszűkülése azonban most minden bizonnyal az önök mozgásterét is jelentősen leszűkíti majd.
Hogy komoly nehézségek várhatók, az nem is kétséges. Az előttünk álló időszakban aligha fognak jönni magas labdák: vagyis olyan anyagi támogatások, amelyek nagyszabású terveink megvalósíthatóságát száz százalékig garantálják. Erre a helyzetre azonban a mi válaszunk nem az lesz, hogy lejegeljük magunkat, és valamiféle hibernált állapotban próbáljuk túlélni az áldatlan időket. Épp ellenkezőleg! Új stratégiát, új tervezeteket dolgozunk ki, meghatványozzuk aktivitásunkat, mert szerintünk nem lehet állva várni azt a bizonyos labdát. Az alacsonyabban érkezőket pedig talán még kevésbé. És bízunk a döntéshozók bölcsességében, bízunk abban, hogy felismerik a gazdasági életben és a pénzügyi világban szerzett új tapasztalatokat. Nevezetesen, hogy csak az igazán jól pörgő, stabil szellemi bázisra épülő, sikerorientált, offenzív vállalkozásokat érdemes támogatni. A többi kidobott pénz. Sőt, rosszabb: az az üzenete, hogy csípőre tett kézzel, állandó méltatlankodások közepette is el lehet sunnyogni az előttünk álló kemény meccseket. Hogy életképes tervek és ambíciók nélkül is a pályán lehet maradni.

Ez azt jelenti, hogy nem elégszenek meg sikeres tavalyi rendezvényeik megismétlésével?
De nem ám! Még a puszta rendezvényszervezéssel sem elégszünk meg. Ráadásul hatósugarunk lényeges kiszélesítésére is egyre intenzívebben törekszünk majd. Ennek pedig egyik leghatékonyabb eszköze lehet az a saját információs fórum, amely a legszélesebb nyilvánosság számára is hozzáférhető, hiszen a világ bármely részén „fellapozható“. Ez igazi sikertörténet, hiszen a www.szmit.sk címen három éve elérhető internetes lap számlálója már több százezer oldalletöltést regisztrál. Az Irodalmi emlékhelyek című rovatban például ma már minden Szlovákia területén található, magyar irodalmi vonatkozású plasztika, emléktábla, síremlék képe, leírása stb. hozzáférhető. Ezt egészíti ki a közelmúltban közzétett, Magyar irodalmi hagyományok és emlékhelyek Szlovákiában A-Z című irodalmi helyrajz és helységnévösszeírás. A mintegy 1250 szócikkből álló munka - az összeállító Tóth László szavaival - „egy olyan elektronikus irodalmi topográfiát, illetve helységnév-azonosítót kínál, mely (...) könnyen és sokoldalúan kezelhető áttekintését adja országunk magyar íróinak, irodalmi emlékhelyeinek, vonatkozásainak, hagyományainak, de jelenének is.“ Ez a rovat, reményeink szerint, újabb látogatókat vonz majd a weblapra.

A diószegi Talamon Alfonz-díj, a hagyományos nyári írótábor, az Őszi Írófesztivál, a műsoros estekkel egybekötött díjátadó ünnepségek, a szokásos könyvbemutatók, irodalmi estek és író-olvasó találkozók mellett milyen új rendezvényekre kerül sor idén?
Itt most csak néhányat emelnék ki. A II. Tudományos és ismeretterjesztő irodalmi konferenciának, valamint a Turczel-díj átadásának újból Turczel Lajos szülőfaluja, Ipolyszalka ad majd helyet, a IV. Őszi Írófesztivál helyszíne idén Párkány és környéke lesz, Literatúrázni pedig a Zobor-alján fogunk. E várhatóan nehéz időszakban követendő stratégiánk legfontosabb eleme azonban az, hogy a jövőbe kívánunk beruházni. Az olvasói tábor megőrzését és kiszélesítését ugyanolyan fontosnak tartjuk, mint a tehetséggondozást. Az újjászervezett rendhagyó irodalomórák mellett a Versbetörés című országos rendezvénysorozat keretében a gimnáziumok diákjait költőink színészek, zenészek és szerkesztők közreműködésével ismertetik meg a kortárs költészettel. A fiatal írótehetségek szakmai fejlődését segítő Text-túra című rendezvénysorozatunkat pedig Helemba festői kirándulóközpontjában, Kovácspatakon szervezzük meg. A programban részt vevő mintegy harminc ifjú tollforgató tavasszal, nyáron és az ősz folyamán öt-öt hétvégén, hatfős csoportokban dolgozik majd saját, készülő szövegein, egy-egy tapasztaltabb pályatársuk segítségével. Van még néhány szabad helyünk, aki tehát élni kíván a lehetőséggel, bátran jelentkezzen írásaival weblapunk fiatal írók számára fenntartott rovatában.
(Szabó Viktor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?