Borbély Alexandra az Emma és a halálfejes lepkében
A Hullámok és az Emma és a halálfejes lepke kapta a legtöbb jelölést a Slnko v sieti díjra
A hazai magyar filmesek évről évre erőteljesebben vannak jelen a legfontosabb hazai filmdíj esélyesei között. Idén Borbély Alexandrának, Bandor Évának, Kerekes Péter dokumentumfilmjének és az első hazai magyar sorozatnak, Molnár Csaba Pressburgjának is szurkolhatunk.
A legfontosabb hazai filmes elismerést, a Slnko v sieti (Nap a hálóban) díjat 2004 óta ítéli oda a Szlovák Televíziós és Filmakadémia. Idén rekordszámú, 49 filmes és televíziós alkotás érkezett. A legjobb dokumentumfilm kategóriában tizenöt, a legjobb animációs film kategóriában öt, a legjobb tévéfilm/minisorozat/sorozat kategóriájában pedig nyolc alkotást neveztek idén, illetve egy új kategóriában is fogadtak nevezéseket a szervezők – a legjobb rövid játék- vagy dokumentumfilm kategóriájába hét nevezés érkezett. Most 19 kategóriában jelentették be azt a három-három alkotást, amelyet a díjra jelöltek.
A legtöbb jelölést a Jiří Mádl rendezésében készült cseh-szlovák koprodukció, a Hullámok (Vlny) szerezte.
A 68-as prágai megszállás idején játszódó történet, mely egyébként Csehországot képviselte az Oscar-versenyen, 14 jelölést gyűjtött be – a filmről itt írtunk korábban kritikát.
A Borbély Alexandra főszereplésével készült Emma és a halálfejes lepkét (Ema a smrtihlav) 12 díjra jelölték a Szlovák Televíziós és Filmakadémia tagjai.
Iveta Grófová rendezése a Hullámokhoz hasonlóan jelölt a legjobb játékfilm, rendezés, forgatókönyv, operatőr, vágás, filmhang, filmzene, látványtervezés, jelmez, maszkművészet, és a legjobb vizuális effektek kategóriájában is.
Ezenkívül az Emma és a halálfejes lepke két színésznője is esélyes a Slnko v sieti díjra. A cseh zsidó kisfiút bújtató főszereplő, Marika karakterének megformálásáért Borbély Alexandrát a legjobb női főszereplő díjára jelölték, míg Bandor Éva, aki Ágnes karakterét alakítja a filmben, a legjobb női mellékszereplő kategóriájában versenyezhet. Iveta Grófová kifejezetten Borbély Alexandrára szabta Marika szerepét, mert kisebbségi színésznőt keresett, aki emberileg is képes átérezni a főhős helyzetét. A film egyébként éppen tegnap mutatkozott be a Magyar Filmszemlén.
A Hullámok és az Emma és a halálfejes lepke mellett Miloslav Luther rendezése, a szlovák-cseh koprodukcióban készült az Alvó számla (Spiaci účet) kapott jelölést harmadikként a legjobb játékfilm kategóriájában. (A filmnek szintén van magyar érdekeltsége, Szabó Viktor és Uzsák Dávid is szerepelnek benne).
Nézzük a többi műfajt. A dokumentumfilmek kategóriában a kassai rendező, Kerekes Péter Wishing on a Star című filmje esélyes a díjra. A film, mely egy olasz asztrológus ügyfeleinek útját kíséri végig, a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon mutatkozott be.
Kerekes Péter filmje Marek Šulík rendezésével, a Zuzana Čaputová elnöki mandátumának időszakát dokumentáló Prezidentkával, illetve Jan Zajíček Csehszlovák Szocialista Köztársaság építészete 58-89 (Architektúra ČSSR 58-89) című alkotásával versenyez a kategóriájában. A Wishing on a Star további négy kategóriában – a legjobb filmrendezés, forgatókönyv, operatőri munka és vágás – is jelölt, míg a Prezidentka a legjobb vágás kategóriában is versenyezhet.
Történelmi siker, hogy az első szlovákiai magyar sorozat, Molnár Csaba Pressburgja is esélyes a díjra, mégpedig a legjobb tévéfilm/minisorozat/sorozat kategóriában.
A Matusek Attila és Anna Jakab Rakovská főszereplésével készült többnyelvű sorozat, amely egy dél-szlovákiai srác fővárosi románcát, és egy kétnyelvűségért harcoló titkos csoport, a Felvidéki Betyárok történetét meséli el, Peter Bebjak Vedľajší produkt és Ján Sebechlebský Čas nádejí című alkotásával száll ringbe a díjért.
A Slnko v sieti ünnepélyes díjátadó gáláját április 16-án tartják a Szlovák Rádióban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.