Vucsics lesz az új szerb elnök

Belgrád. Alekszandar Vucsics nyerte meg a vasárnapi szer-biai elnökválasztást – közölte tegnap a választási bizottság. A kormányfőre a polgárok 55,13%-a adta a voksát. Sza-sa Jankovics korábbi ombuds-man a szavazatok 16,25%-át szerezte meg, a 3.

Belgrád. Alekszandar Vucsics nyerte meg a vasárnapi szer-biai elnökválasztást – közölte tegnap a választási bizottság. A kormányfőre a polgárok 55,13%-a adta a voksát. Sza-sa Jankovics korábbi ombuds-man a szavazatok 16,25%-át szerezte meg, a 3. helyen pedig az elnökválasztás leg-komolytalanabb jelöltje vég-zett. Ljubisa Preletacsevics Beli, egy viccpárt jelöltje iro-nikus kampányával a szava-zatok 9,43%-át gyűjtötte be.

A választás eredményeiből az is látszik, hogy gyengült a radikális jobboldal támogatottsága. A voksolás legnagyobb vesztese az ultranacionalista Vojiszlav Seselj, akire a szavazók csupán 4,47%-a voksolt, és ez az ötödik helyre volt elég. Seseljt csak egy kicsivel előzte meg a szintén nacionalista húrokat pengető, de mérsékeltebb álláspontot képviselő volt külügyminiszter, Vuk Jeremics. A megalázó vereséget Seselj gyakorlatilag azzal ismerte el, hogy nem állt az újságírók elé, amire a korábbi választások alkalmával soha nem volt példa. A Seselj vezette Szerb Radikális Párt a tavalyi előrehozott parlamenti választáson a 3. helyen végzett a voksok 8,1%-ának megszerzésével, így az eredmény népszerűsége óriási csökkenéséről tanúskodik.

A hivatalban lévő Tomiszlav Nikolics államfő mandátuma május 31-én jár le, ezt követően teheti le elnöki esküjét Alekszandar Vucsics, a Szerb Haladó Párt (SNS) vezetője. Arról már az új elnök dönt, kit javasol miniszterelnöknek maga helyett, a pártok jelöltjeivel júniusban kezdheti meg a konzultációkat. Nem kizárt, hogy az új kormányfő kinevezésével egy időben kormányátalakításra is sor kerülhet, és elképzelhető, hogy új védelmi és kulturális minisztere lesz az országnak. Vucsics bejelentette: elnöksége alatt a kormányfőként meghatározott irányvonalat kívánja folytatni, és meg akarja őrizni az ország és a régió stabilitását. Kiemelte, a magyar és a bosnyák többségű településeken is ő kapta a legtöbb voksot, tehát nem csak a többségi nemzet támogatását élvezi.

A leendő elnök és jelenlegi kormányfő már az 1990-es évek elejétől kezdve aktívan részt vett a jugoszláv, majd a szerb politikában, 1993-ban, 23 évesen csatlakozott a Seselj vezette szélsőséges, nacionalista Szerb Radikális Párthoz (SRS), és még abban az évben a párt parlamenti képviselője lett. 1995-től már az SRS főtitkára volt. Az 1992 és 1995 közötti boszniai háború idején kemény hangvételű beszédekben védte a boszniai szerbek lépéseit. 1995 nyarán – néhány nappal azután, hogy a boszniai szerbek mintegy 8 ezer muszlimot gyilkoltak meg Srebrenicában – azt mondta: „ha meggyilkoltok egy szerbet, mi 100 muszlimot ölünk meg”. E kijelentését azóta számos alkalommal a fejére olvasták, ő pedig kijelentette: azóta már megváltozott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?