USA–kínai csúcstalálkozó

Washington. Tegnaptól Donald Trump vendége Hszi Csin-ping kínai államfő, akivel az amerikai elnök a floridai birtokán folytat tárgyalásokat.

Washington. Tegnaptól Donald Trump vendége Hszi Csin-ping kínai államfő, akivel az amerikai elnök a floridai birtokán folytat tárgyalásokat. Amerikai elemzők jelentős politikai nézetkülönbségeik és eltérő személyiségük miatt furcsa párnak nevezik őket.

A „téli Fehér Háznak” elkeresztelt, Trump által a floridai Palm Beachen birtokolt Mar-a-Lago nevű villakomplexum vendége ma estig Hszi Csin-ping. A két politikust nem csupán a jelentős politikai nézetkülönbségek jellemzik, hanem a két ember nagyon különböző személyisége, politizálási stílusa is. Donald Trump szüntelen Twitter-bejegyzéseivel (is) politizál, nem egyszer türelmetlenül, indulatosan, Hszi Csin-ping viszont nagyon nyugodt, kimérten fogalmazó államférfi, aki nincs is jelen a közösségi médiában. Amiben viszont a két elnök hasonlít egymásra, hogy retorikájukkal és politikai döntéseikkel mindketten országuk nagyságát akarják tartósan megteremteni, s mindketten globális vetélytársat látnak egymásban.

Elemzők szerint az amerikai politika irányítói érezhetik a Kína támasztotta kihívásokat. Trump már a kampányában, de elnökként is azt hangoztatta, hogy véleménye szerint Kína manipulálja a nemzeti valutája árfolyamát, hogy így fokozza az exportját; óriási az amerikai kereskedelmi deficit, ezt csökkenteni akarja. Az amerikai elnök azt is aláhúzta: nem kereskedelmi háborút, hanem megegyezést akar Pekinggel. A szakértők azonban nem látják kiforrottnak Trump Kínával kapcsolatos politikáját. Több, kulcsfontosságú szakembere nem lesz jelen a tárgyalásokon. Robert Lighthizer, a kormányzat kereskedelmi főképviselőjének kinevezését a kongresszus még nem erősítette meg, a kínai nagyköveti posztra jelölt iowai kormányzó, Terry Branstad kongresszusi megszavazása is várat még magára. A csúcstalálkozót a külpolitikában és diplomáciában abszolút járatlan Jared Kushner, Donald Trump tanácsadóvá kinevezett veje készítette elő, akinek ráadásul érdekkonfliktust is sejtető üzleti ügyletei vannak Kínában. A csúcstalálkozón nagyon hangsúlyosan szerepel Észak-Korea és az észak-koreai nukleáris és rakétaprogram problémája is. Trump sejteni engedte, hogy a kétoldalú kereskedelmet használja fel az Észak-Korea elleni együttműködés kikényszerítésére.

Az amerikai elnök elmozdította stratégiai főtanácsadóját, Steve Bannont a Nemzetbiztonsági Tanács tagjainak sorából. Steve Bannon korábban a radikális jobboldali Breitbart News hírportál vezetője volt és Trump egyik nagy támogatója. Bannon ezentúl belbiztonsági kérdésekben ad tanácsokat az elnöknek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?