Trump biztos elnökjelölt lett

Washington. Donald Trump gyakorlatilag elnökjelölt lett, miután kedden magabiztosan megnyerte a Republikánus Párt indianai előválasztását. Utolsó komoly ellenfele, Ted Cruz félreállt.

Washington. Donald Trump gyakorlatilag elnökjelölt lett, miután kedden magabiztosan megnyerte a Republikánus Párt indianai előválasztását. Utolsó komoly ellenfele, Ted Cruz félreállt. A demokrata párti oldalon Hillary Clinton elveszítette ugyan Indianát, ám Bernie Sanders kis különbségű sikere legfeljebb három delegátust hozott neki.

Donald Trump az 57 küldöttből 51 támogatását megszerezte; győzelme azt is jelenti, hogy egyértelművé vált: ő képviseli a pártot a novemberi elnökválasztáson. Pártbeli legfőbb riválisa, Ted Cruz az indianai választás után közölte, befejezi elnökválasztási kampányát. A szenátor hívei jajkiáltásaitól kísérve jelentette be, hogy felfüggeszti kampányát. Azt mondta, mindent megtettek, de a választók másként döntöttek, és ő többé nem lát lehetőséget a győzelemre. Trump válaszul ízelítőt adott abból, mire lehet számítani a párt júliusi konvenciójáig: halálra dicsérte a korábban csak „Hazudós Tedként” emlegetett ellenfelét, elismerte, kemény harcos, aki még nagy jövő előtt áll. Vagyis republikánus oldalon Trumpon kívül már csak John Kasich maradt versenyben, de az ő népszerűsége alacsony, eddigi előválasztási teljesítménye is gyenge.

A demokrata párti versengés keretében az indianai Bernie Sanders váratlanul legyőzte Hillary Clintont. Sanders annak ellenére nyert, hogy az előrejelzések a vereségét jósolták. Ezzel újra bizonyította, a fiatalok, a vidékiek és a fehér szavazók között erősebb Clintonnál. Előnye azonban csekélynek látszik Clintonnal szemben, ami azt jelenti, hogy nem csökkent érdemben köztük a különbség a megszerzett delegátusok teljes számát illetően. Sanders újra megígérte, hogy végigcsinálja az előválasztásokat, bár annyit elismert, hogy nem ő az esélyes. Az indianai demokraták a szavazatokkal arányosan osztják el a vetélytársak között a nyári elnökjelölő pártkonvenció küldötteit. A keddi eredményeket is számítva Clintonnak legalább 2208 támogatója van országosan, Sanders pedig 1439 küldött támogatását élvezi. A többséghez 2383 kell. A szenátor választási kampánya ezzel lélegzethez jutott, miután az előző heti öt előválasztás közül csak egyben győzött. Az előválasztási kampányban hátra van még a legnagyobb állam, Kalifornia.

Cruz visszalépését követően Trump úgy nyilatkozott, hogy a novemberi elnökválasztáson legyőzi demokrata párti ellenfelét, aki meggyőződése szerint Hillary Clinton volt külügyminiszter lesz. „Győzni fogunk novemberben, mégpedig nagy különbséggel. (...) Megverjük Hillary Clintont” – mondta az üzletember, aki a kampányban több olyan kijelentést tett, amely már-már a republikánus párt számára is vállalhatatlannak tűnt. Tegnap tehát az Egyesült Államokban megkezdődött az igazi elnökválasztási kampány. Az előválasztások eldőltek, az amerikaiak november 8-án két New York-i, Hillary Clinton és Donald Trump közül fogják megválasztani az USA 45. elnökét. Általános várakozás szerint a modern politikatörténet legdrágább és legelkeseredettebb harcára lehet számítani, amelyben a felek nem fogják majd vissza magukat. Különösen Trumpról nehéz elképzelni, hogy tartózkodna a létező legmocskosabb trükkök bevetésétől, de a sok harcban edzett Hillaryt sem kell félteni.

A mostantól legjobban figyelt közvélemény-kutatási adat a Clinton és Trump országos támogatottságát mutató, a felmérések átlagából képzett szám. Ebben Clinton most 6,2 százalékkal vezet, ám előnye csökkenőben van. A helyzet különösen élesre fordulhat, ha Trump tényleg Kasichot, még állva maradt pártbeli riválisát emeli maga mellé, aki a demokrata párti jelöltekkel szembeni összevetésekben végig a legjobban szereplő republikánus volt. Trump bizonyos kérdésekben, például a szabadkereskedelmi szerződések ügyében balra áll Clintontól, és okos kampánnyal kihasználhatja annak Sanders által már megmutatott gyengeségeit. A Demokrata Párt tehát nem mehet biztosra, jóllehet a demográfia Clinton mellett szól: Trumpot elutasítja a női szavazók 70 százaléka, a feketék, a spanyol ajkúak és a jól képzett városi lakosság túlnyomó része. (MTI, NOL)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?