Tovább dagad a brit belpolitikai botrány

London. A kilátásba helyezett rágalmazási per ellenére újabb vádakkal állt elő a tegnapi The Daily Telegraph George Galloway brit munkáspárti képviselő ellen. Olyan értesülést idézett, amely szerint a kormánypárti honatya a neki juttatott iraki pénzek emelését kérte, és ezt személyesen Szaddám Huszein utasította el.

London. A kilátásba helyezett rágalmazási per ellenére újabb vádakkal állt elő a tegnapi The Daily Telegraph George Galloway brit munkáspárti képviselő ellen. Olyan értesülést idézett, amely szerint a kormánypárti honatya a neki juttatott iraki pénzek emelését kérte, és ezt személyesen Szaddám Huszein utasította el.

A legnagyobb konzervatív brit lap már előző nap rég nem látott belpolitikai botrányt kavart Nagy-Britanniában azzal az iraki titkosszolgálati iratokra alapozott hírével, hogy a Huszein-rezsimhez fűződő baráti kapcsolatairól közismert Galloway korábban évente legalább 375 ezer fontot kasszírozott illegális iraki olajügyletekből. A lap szerint a szövetségesek által megdöntött iraki rezsim a korábbi években félévente 3 millió hordó olaj kereskedési jogát adta oda a képviselőnek az olajat élelmiszerért ENSZ-program kijátszásával, és Galloway az értékesítés utáni részesedésből jutott az évi több százezer fontos jövedelemhez.

A képviselő azonnal megkezdte a rágalmazási per jogi előkészítését a The Daily Telegraph ellen, amely azonban tegnap újabb iraki titkosszolgálati iratokból idézett. Ezek arról tanúskodnak, hogy a kormányzó brit Munkáspárt balszélének saját kormányában is rendkívül népszerűtlen veteránja még több pénzt kért, de ezt már Szaddám Huszein volt iraki elnök elutasította. A bagdadi külügyminisztérium felégetett és kifosztott épületéből származó iratok egyike szerint Huszein igen magas szintű bizottságot állított fel a kérés tanulmányozására. A bizottság tagja volt Taha Jaszin Ramadan akkori alelnök, Izzat Ibrahim, Huszein helyettese a Baasz párt legfelső vezetésében, Tarik Aziz miniszterelnök-helyettes, Mohamed Szaid asz-Szahaf akkori külügyminiszter, aki a második Öböl-háború idején tájékoztatási miniszterként megingathatatlan derűlátásáról és győzelmi bejelentéseiről vált közismertté, valamint Ali Haszan el-Madzsíd tábornok, a hírhedt Vegyész Ali. Szaddám azonban előre kijelölte a bizottság egyetlen lehetséges döntését, azt a megjegyzést fűzve a 2000 májusában kelt rendelethez, hogy Galloway „kivételes támogatásra” vonatkozó kérésének teljesítését Irak nem engedheti meg magának. A brit képviselő a lap által idézett iratok szerint két meghatározott kéréssel állt elő: azt akarta elérni, hogy az irakiak emeljék meg az általa értékesített olaj jövedelméből neki járó 10-15 százalékos részesedést, valamint kivételes kereskedelmi és szerződési lehetőségeket kért három iraki minisztériumtól és az állami áramszolgáltatási bizottságtól. Az iraki titkosszolgálati kapcsolatokkal meggyanúsított brit munkáspárti képviselő szerint az ellene felhozott vád része annak a hadjáratnak, amelynek célja „a baloldalon szóló fontos hangok” elnémítása. A The Daily Telegraph megjegyzi: Galloway 250 ezer font értékű portugáliai villájából védi magát, londoni lakhelye pedig egy 800 ezer fontot érő, háromszintes kertes ház.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?