<p>Terrortámadás veszélye miatt visszavonták, illetve egyes helyszíneken biztonságosabb őrhelyekre telepítették át a brit monarchia intézményei előtt posztoló díszőrségek tagjait.</p>
Terrorveszély miatt visszavonták a díszőrséget a brit királyi paloták nyilvános őrhelyeiről
A legfőbb londoni turistalátványosságok közé tartozó díszőrségeket a brit hadsereg reguláris alakulatainak katonái adják, ám a Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi brit lap forrásai szerint a hatóságok megtiltották, hogy a katonák egyedül lássanak el ilyen őrszolgálatot, és a díszőrség tagjaira fegyveres rendőrök vigyáznak.
A brit elhárítás a lap szerint elsősorban attól tart, hogy egy "magányos farkas", vagyis a biztonsági szolgálatok által nem ismert, egyedül cselekvő terrorista támadhat a nyilvános helyeken védtelenül - legtöbbször lőfegyver nélkül, csak karddal felszerelkezve - álló, díszőrséget adó katonákra.
A kanadai fővárosban, Ottawában két hónapja gyilkolt meg egy fegyveres egy díszőrségben álló katonát, és Londonban is volt már katonagyilkosság: a 25 éves Lee Rigbyt - aki 17 éves kora óta szolgált a brit hadseregben, és megjárta az afganisztáni frontot is - tavaly májusban két nigériai származású terrorista a délkelet-londoni Woolwich kerület laktanyájának közvetlen közelében késekkel, húsvágó bárdokkal összekaszabolta és megpróbálta lefejezni.
A mostani óvintézkedéseknek máris látható jelei vannak. A brit trónörökös, Károly herceg hivatalos londoni rezidenciájául szolgáló Clarence House díszőrségét, amely eddig a kastélyszerű épület rácsán kívül, a járdán látta el őrszolgálatát, a rácson belülre telepítették át. Eltűntek a díszes őrbódék a szomszédos St. James-palota elől is, amely a királyi család több tagjának, köztük Anna hercegnőnek, II. Erzsébet királynő leányának a hivatalos londoni rezidenciája.
A királyi lovas testőrség laktanyája, a Downing Street-i miniszterelnöki hivataltól nem messze emelkedő Horse Guards Parade előtt továbbra is jelen vannak a turisták körében rendkívül népszerű, lóháton kettesével őrszolgálatot teljesítő katonák, ám négy, állig felfegyverkezett rendőr is posztol közvetlen közelükben.
E díszőrségek feladata formálisan a királyi család tagjainak védelme, de ezt a feladatot ténylegesen a Scotland Yard különlegesen kiképzett személyvédelmi alakulatának fegyveres rendőrei látják el.
A brit kormány nemrég a második legmagasabb fokozatra emelte a terrorkészültségi szintet. David Cameron miniszterelnök az intézkedést azzal indokolta, hogy közvetlen fenyegetést jelent Nagy-Britannia nemzetbiztonságára az Iszlám Állam nevű szélsőséges terrorcsoport tevékenysége.
Az ötfokozatú brit készültségi rendszerben a korábbi "jelentős" helyett a "súlyos" kockázatra figyelmeztető riasztási szint lépett érvénybe. Ennek hivatalos meghatározása szerint "nagyon valószínű", hogy Nagy-Britanniát terrortámadás éri.
A készültségi listán ennél már csak egy magasabb riasztási fokozat van, a "kritikus", amelyet akkor rendelnek el, ha a brit kormány küszöbönálló nagyszabású merénylet terveiről kap konkrét értesülést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.