Szudétaellenes merényletkísérlet

Prága. Megpróbálták felrobbantani a kelet-csehországi Teplice nad Metují város melletti erdőben a II,. világháború után meggyilkolt szudétanémetek emlékére tavaly szeptemberben emelt Megbékélés emlékművet. Ezt tegnap jelentette a cseh közszolgálati rádió.

Prága. Megpróbálták felrobbantani a kelet-csehországi Teplice nad Metují város melletti erdőben a II,. világháború után meggyilkolt szudétanémetek emlékére tavaly szeptemberben emelt Megbékélés emlékművet. Ezt tegnap jelentette a cseh közszolgálati rádió. Az ismeretlen tettesek a múlt héten náci jelképeket és a Halál a németekre mondatot festették a két nagy kőből álló szoborra, amelynek tövében robbanóanyagot helyeztek el. „Időzített robbanószerkezetről volt szó. Az utolsó pillanatban hatástalanítottuk. A robbanás 15 percen belül bekövetkezett volna” – nyilatkozta a rádiónak Eva Pracharová rendőrségi szóvivő. A hatóságok szerint az emlékmű elleni merényletkísérlet minden valószínűség szerint több személy műve. Tavaly szeptember óta ez már a harmadik támadás az emlékmű ellen, amely a kezdetektől fogva éles viták tárgya a régióban és a cseh sajtóban is. A tragédia, amelyre a szobor emlékeztetni kíván, 1945 júliusában történt, közel a mai cseh–lengyel határhoz. A 23 helyi szudétanémet haláláért, akik között idős férfiak, nők, illetve gyerekek is voltak, az úgynevezett vörösgárdisták a felelősek. A vörösgárdisták, akik nem voltak a hadsereg katonái, hanem önkéntesek, a teplicei katonai helyőrséghez tartoztak, s a háború utáni első időkben segítettek irányítani és szervezni a város életét. A szocialista évtizedekben a tragédiáról nyilvánosan nemigen beszéltek, s ha mégis, akkor általában azt állították, hogy a németek az általuk kirobbantott tűzharcban haltak meg, holott ez nem felelt meg a valóságnak. A tény az, hogy a város határában a gárdisták a menekülő szudétanémeteket egyszerűen halomra lőtték. A csehszlovák hivatalok még 1945-ben foglalkoztak az zavaros üggyel, de állítólag évekig nem jutottak semmiféle eredményre. Az 1948 februári kommunista hatalomátvétel után pedig az ügy véglegesen lekerült a bűnüldöző hatóságok napirendjéről, s a gyilkosokat, a felelősöket mind a mai napig nem büntették meg. A rendszerváltás után, 1990-ben még egyszer felújították az ügy kivizsgálását, de aztán – bizonyítékok hiányára hivatkozva – rövidesen beszüntették. Csehszlovákiában a II. világháború után kollektív háborús bűnösnek nyilvánították a szudétanémeteket és a magyarokat. Mintegy hárommillió németek kitelepítettek az országból. A kitelepítést, főleg annak első szakaszát, durva erőszak és számos atrocitás jellemezte. Történészek szerint mintegy 30 ezer szudétanémet halt meg kitelepítés közben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?