Washington/Párizs/Berlin. Washington számos országgal tárgyal Szaddám Huszein iraki elnök esetleges befogadásának ügyében. Dominique de Villepin francia külügyminiszter nevetségesnek nevezte amerikai kollégája, Colin Powell bírálatát. Valószínűleg mindketten részt vesznek a BT mai, nagy jelentőségű ülésén.
Szaddám lemondásával elkerülhető lenne a háború
AMERIKAI–FRANCIA SZÓPÁRBAJ
Powell szerint hamarosan elválik, az ENSZ képes-e rákényszeríteni akaratát az olyan országokra, mint Irak vagy pedig bebizonyítja, hogy már elvesztette hasznosságát. Powell időhúzással vádolta Franciaországot és Németországot, mondván „csak azért hátráltatják a dolgokat, hogy megkíméljék Szaddám Huszeint az iraki tömegpusztító fegyverek leszerelésétől”. A francia diplomáciai vezetője komolytalannak minősítette Powell bírálatát, amely szerint Párizs és Berlin szándéka az iraki fegyverzetellenőrzés meghosszabbításával a bagdadi rezsim megkímélése. Dominique de Villepin párizsi sajtókonferenciáján nyomatékosan hivatkozott arra, hogy Franciaország és Németország az ENSZ Biztonsági Tanácsában egyhangúlag elfogadott 1441-es határozat talaján áll, amikor az ellenőrök munkájának folytatását szorgalmazza az iraki fegyverzet felszámolása érdekében.
SCHRÖDER: VAN BÉKÉS ALTERNATĺVA
Németország Franciaországgal, Oroszországgal, Kínával és másokkal együtt azt igyekszik bebizonyítani, hogy létezik békés alternatíva az Irak elleni háborúval szemben, az ENSZ iraki fegyverellenőrző munkáját folytatni kell és ki kell terjeszteni. Ezt Gerhard Schröder német kancellár jelentette ki a Bundestag külpolitikai vitájában. Schröder szerint az 1441-es ENSZ BT-határozat nem tartalmaz automatikus felhatalmazást az erő alkalmazására, ahhoz külön ENSZ-felhatalmazásra lenne szükség. A háború csak legvégső eszközként jöhet számításba, „a jog erejét nem válthatja fel az erősebb joga” – mondta. Schröder arra célzott, hogy az, aki az iraki válságot katonailag akarja megoldani, kockára teszi a terrorizmus elleni nemzetközi fellépés egységét. Öt pontban foglalta össze azt, hogy mi lenne a háborúval szembeni alternatíva lényege. A német elképzelések központi elemeit a február 5-én ismertetett, időközben konkretizált francia javaslatok képezik. Egyebek között előirányozzák iraki telephelyek tartós felügyeletét, a fegyverzetellenőrzési munka erősítését, a térségbeli kereskedelmi és elosztási hálózatok fokozottabb ellenőrzését.
HARCKÉSZÜLTSÉG IZRAELBEN
Az izraeli védelmi minisztérium tegnap felszólította a lakosságot: tartalékoljon élelmiszert és vizet, hogy a háztartások ellátása iraki rakétatámadás esetén is biztosítva legyen. Az izraeli légvédelmet szombattól teljes harckészültségbe helyezik. A jeruzsálemi rádió közölte: az izraeli hadsereg az Irak ellen készülő háborúval összefüggésben megkezdte a Patriot rakétaelhárító rakéták kezelésére kiképzett tartalékosok behívását. Hasonlóképpen behívták a Hawk típusú föld-levegő rakéták kezelőit is. Az izraeli hadsereg nem kívánta sem megerősíteni, sem cáfolni a rádió hírét. Ariel Saron kormányfő előző nap meglátogatott az ország északi részén egy katonai támaszpontot, ahol Hec (Nyíl, angol nevén Arrow) típusú, amerikai–izraeli rakétaelhárító rakéták ütegei vannak telepítve.
CASUS BELLI IS LEHET
Ha igazak a megengedettnél nagyobb hatósugarú iraki rakéták felleléséről szóló hírek, az az iraki leszerelést előíró ENSZ-határozat súlyos megsértésével ér fel – mondta tegnap a brit kormányfő. Tony Blair, aki John Howard ausztrál miniszterelnökkel tárgyalt, arra a kérdésre, hogy az ENSZ-ellenőrök e felfedezése lehet-e a katonai beavatkozás alapja, azt mondta, hogy meg kell várni az ellenőrök mai jelentését. Hozzátette azonban: ha az értesülés helytálló, az nemcsak azt jelenti, hogy Irak elmulasztotta e hadieszközök bevallását, de azt is, hogy nyíltan megsértette a tömegpusztító fegyverek feltárását és leszerelését előíró, 1441-es számú biztonsági tanácsi határozatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.