Bagdad/Washington. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter jelentős szárazföldi erők, harci repülőgépek és logisztikai támogatás telepítését rendelte el a Perzsa-öbölbe, megadva a jelet az Irak elleni háborús készülődés utolsó szakaszára – állítja szombati számában a The Washington Post.
Pánik tört ki Bagdadban
A terrorizmus elleni háború megköveteli, hogy az Egyesült Államok szembeszálljon annak a „katasztrofális méretű erőszaknak” a veszélyével, amelyet Irak testesít meg tömegpusztító fegyvereivel – hangsúlyozta George Bush amerikai elnök rádiós beszédében. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag megerősítette, hogy Szaddám Huszein veszélyezteti szomszédjait és a világbékét. Az iraki diktátor felelőssége, hogy feltárja és megsemmisítse fegyverarzenálját. Ha Szaddám Huszein ezt megtagadja, a béke érdekében az Egyesült Államok egy koalíció élén fogja lefegyverezni a rezsimet és felszabadítani az iraki népet – mondta.
Tegnap dél tájban elrepült Bagdad fölött egy repülőgép, erős zajt, vélhetően hangrobbanást okozva és nem kis ijedtséget kiváltva a lakosságból. Az azonosítatlan légi jármű azért keltett ijedelmet, mert az irakiakban él a félelem egy Amerikával vívandó háborútól és mert a főváros fölött egészen szokatlan, hogy repülőgépet lássanak.
November 27-én, amikor az ENSZ fegyverzetellenőrei négyévi szünet után újrakezdték munkájukat, ugyancsak elszállt egy azonosítatlan repülőgép Bagdad fölött. Akkor megszólaltak a szirénák, amelyek most viszont hallgattak.
Katonai tevékenység jeleit észlelte Törökország dél-keleti körzetében, az iraki határhoz közel az AFP tudósítója. A Habur határállomástól – a két ország közötti egyetlen szárazföldi átkelési ponttól – mintegy öt kilométerre lévő katonai táborba 80-90 katonai járműből álló konvoj érkezett. Az USA gazdasági támogatást nyújt Törökországnak, ha Washington háborút indít Irak ellen. A támogatásról John Taylor pénzügyminiszter-helyettes és Marc Grossman külügyi államtitkár tárgyalt Ankarában.
A francia védelmi miniszter szerint kizárt, hogy Franciaország részt vegyen egy Irak elleni katonai akcióban ENSZ-határozat hiányában. Ugyancsak a BT illetékességét hangsúlyozta a norvég kormányfő. Joschka Fischer német külügyminiszter nem zárta ki, hogy hazája az ENSZ BT-ben hozzájárul az Irak elleni esetleges háborúhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.