Washington/London. Wa-shingtonban egyre nagyobb a pánik a lépfene miatt. Miután hétfőn két postás meghalt, az összes postai alkalmazott elkezdte szedni az antibiotikumot. A postai dolgozók a hatóságokat hibáztatják, amiért nem reagáltak elég gyorsan a lépfene-veszélyre.
Nem csökken a lépfenepánik
Amerika vesztét kívánták tegnap a tüntetők a pakisztáni Ravalpindiben isTASR/AP-felvételA két hétfői áldozat levélosztóként dolgozott, egyikük Washingtonban, a másik személy pedig Marylandben. A vizsgálatok egyikük szervezetében már kimutatták a lépfene vírusát. A másik áldozat csupán néhány órával azután hunyt el, hogy orvosi vizsgálatra jelentkezett, de egyelőre nem bizonyos, hogy is lépfenében szenvedett. A hatóságok azt is elmondták, hogy további két személy szintén lépfenében szenved. A postai alkalmazottak egyre dühösebbek, és a hatóságokat hibáztatják, amiért nem reagáltak elég gyorsan a lépfene-veszélyre. Jelenleg már körülbelül 2200 postai alkalmazott, szerkesztőségi munkatárs és egyéb veszélyeztetett hivatalnok szed lépfene elleni antibiotikumot. Közben a Kongresszus épületét – ahol szintén lépfene-baktériumot találtak – tegnap újra megnyitották. A szenátus irodaépülete azonban továbbra is zárva marad, amíg az összes vizsgálat le nem zajlik. Ennek ellenére a szenátus is ugyanúgy ülésezik egy másik épületben.
Besugározzák a küldeményeket?
Washington. Az élelmiszeriparban már használatos sugárkezelési eljárásokat vetnék be a lépfene (anthrax) postai küldeményekbe helyezett kórokozói elleni küzdelemben. A Washington Post tegnapi beszámolója szerint amerikai kormányilletékesek már tanulmányozzák ezt a lehetőséget. Ugyanis a sugárkezeléssel való fertőtlenítés elég elterjedt az élelmiszergyártásban, így például különböző módszerekkel sterilizálják az egyes húskészítményeket. Használatos a sugárkezelés a higiéniai kendők gyártásában, a fogászati preparátumok, de még a cumisüvegek fertőtlenítésénél is. A kobalt 60-as izotópjával való sterilizálás helyhez kötött, ugyanis nagyobb berendezést igényel, komoly betonfallal a védelemhez, viszont az „elektronágyú”, illetve a röntgensugár hordozható berendezésekkel is alkalmazható, így azok gond nélkül felállíthatóak lennének az amerikai postai levélelosztókban.
Eltévedt rakéta találhatta el
A Pentagon tegnap elismerte, hogy találat érte a herati katonai kórházat, ahogy azt hétfőn a tálibok közölték, s később az ENSZ is megerősítette hírt. Bob Franken, a Pentagon szóvivője úgy fogalmazott, hogy „nem közvetlen találat érte a kórházat”, azt azonban elismerte, hogy az épület megsérült, mondván: valószínűleg egy eltévedt rakéta csapódhatott az épületbe. A tálibok szerint a kórházban több mint száz ember vesztette életét. A tálibok tagnap azzal is vádolták az amerikaiakat, hogy vegyi fegyvereket vetnek be Afganisztánban. A Pentagon ezt is tagadja.
Készül a Gurkha-hadtest
Brit katonai körökből származó információk szerint London a Gurkha különleges katonai egységek felkészítésével foglalkozik. A hír szerint Afganisztánban hamarosan bevethetik a brit haderőhöz tartozó félelmetes nepáli különítményt is. A mesterlövészekből álló egységet az Öböl-háború során már bevetették a britek. Ezúttal bin Laden kézrekerítésében és a tálib rezsim megdöntésében segítenének. A Gurkha-hadtestet a SAS (Special Air Service) katonai elitalakulat és az ejtőernyősök mellé rendelik. A brit sajtó értesülései szerint London hamarosan ezer emberből álló kontingenst küld a térségbe, az alakulatok feladata az lesz, hogy támaszpontokat alakítsanak ki, ahonnan szárazföldi műveletek indíthatók, majd biztosítsák azokat. Közülük sok brit katona már Ománban várja a parancsot az esetleges bevetésre, ahonnan villámgyorsan Afganisztánba repülhetnek. (o, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.