NATO: erősebb keleti védelem

Varsó. A NATO kétnapos csúcstalálkozója kezdődött Varsóban, a 28 tagország állam- és kormányfőinek részvételével.

Varsó. A NATO kétnapos csúcstalálkozója kezdődött Varsóban, a 28 tagország állam- és kormányfőinek részvételével. Az értekezleten a katonai szövetség keleti és déli szomszédságában jelentkező fenyegetésekre adandó válaszokról döntenek, egyebek között konkretizálják további szövetséges erők kelet-európai telepítését.

A NATO tagállamok csúcsvezetői egyeztetést tartanak az afganisztáni helyzetről, tárgyalnak a NATO-nak az Iszlám Állam elleni harcban való szerepvállalásáról, a migráció ellenőrzéséről, valamint a kibertámadások elleni védelemről. Napirenden szerepelnek a NATO-partnerségi kapcsolatok is, mások mellett államfői szintű NATO–Ukrajna találkozót tartanak. Az új kihívások tükrében védelmi együttműködésüket erősítő megállapodást írtak alá tegnap a NATO vezetői és az EU-tagállamok. A NATO-csúcstalálkozó megnyitása előtt írta alá Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a közös nyilatkozatot, amelyben a nyugati világ egységét hangsúlyozták a délről és keletről érkező fenyegetésekkel szemben. Stoltenberg kiemelte: „történelmi jelentőségű megállapodásról” van szó, amely „új tartalmat, új lendületet” adott az EU–NATO partnerségnek a hibrid hadviselés elleni küzdelemben, a kibertámadások kivédésében és az érkező menekültek hullámának feltartóztatásában. Tusk szerint az új megállapodás orvosolja azt a helyzetet, amelyben néha úgy tűnhet: a NATO mint katonai szövetség és az EU mint politikai és gazdasági együttműködés „két különböző bolygón” működne, mintha nem is ugyanabban a városban lenne a székhelyük. Az EU és a NATO központja a belga fővárosban, Brüsszelben van, ugyanakkor vannak államok, amelyek csak az egyik vagy a másik szervezetnek a tagjai.

Nagy-Britannia több száz katonát küld kelet-európai NATO-tagállamokba, és átfogó intézkedéscsomagot is kidolgozott a térség katonai védelmének erősítésére. A brit védelmi minisztérium bejelentette, hogy egy ötszáz fős kontingens indul Észtországba, azzal a feladattal, hogy azonnali reagálású erőként lépjen fel bármilyen válság vagy incidens esetén. Egy további 150 tagú brit egység közelebbről nem részletezett hadfelszereléssel együtt Lengyelországba települ. A brit védelmi miniszter, Michael Fallon által jóváhagyott intézkedéscsomag része 4000 ukrán katona kiképzése is; ez a program 2017 márciusáig tart. Az USA ezer katonát vezényel Lengyelországba – jelentette be Barack Obama amerikai elnök.

A NATO nem konfrontációra, hanem konstruktív párbeszédre törekszik Oroszországgal – közölte Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára . Stoltenberg rámutatott: a NATO-t több irányból érő sokféle fenyegetés miatt a varsói értekezletet „nagyon különleges pillanatban” tartják. A veszélyek miatt az atlanti szövetség a hidegháború óta legnagyobb reformját indította el, mely az elrettentés és a biztonság eszközeinek megerősítésére irányul. Moszkva reméli, a „józan ész” felülkerekedik a NATO-csúcson, és abszurdnak tartja, hogy az észak-atlanti szövetség Oroszország felől fenyegető veszélyről beszél – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?