Moszkva is fél a dominóhatástól

Tbiliszi/Moszkva. Folytatódott tegnap az ügyvezető grúz parlament rendkívüli ülése, amelynek napirendjén egyebek között a választási törvény módosítása és a jelölési határidő meghosszabbítása szerepelt.

Tbiliszi/Moszkva. Folytatódott tegnap az ügyvezető grúz parlament rendkívüli ülése, amelynek napirendjén egyebek között a választási törvény módosítása és a jelölési határidő meghosszabbítása szerepelt. Ez utóbbi azért vált szükségessé, mert a hét elején január negyedikére tűzték ki az előre hozott elnökválasztást, és a jelölteknek csupán egy napjuk maradt arra, hogy benyújtsák a szükséges dokumentumokat. Lemondott tisztségéről a Központi Választási Bizottság elnöke, Nana Devdariani. Csatlakozott hozzá a testület öt tagja. Ugyancsak benyújtotta lemondását Irakli Mengarisvili grúz külügyminiszter, az egykori grúz államfő, Eduard Sevardnadze szövetségese. A tárca élén első helyettese, Merab Antadze követi őt tisztségében. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap kérte a parlament felsőházát, a szövetségi tanácsot a grúz–abház konfliktusövezetben állomásozó háromezer orosz békefenntartó megbízatásának meghosszabbítására mindaddig, amíg a szemben álló felek valamelyike nem kéri a misszió beszüntetését. Putyin még márciusban megállapodott grúz kollégájával, Eduard Sevard-nadzéval, hogy az orosz békefenntartók (akiket Tbilisziben a szakadár köztársaság fennmaradásához való asszisztálással vádolnak) mindaddig maradhatnak, amíg kivonásukat a grúz vagy az abház fél nem kéri. Sevardnadze bukása után a Kreml iparkodott idejekorán viszszafojtani bármiféle nacionalista fellángolást az új grúz vezetőkben. A kellő nyomásgyakorlás céljából Igor Ivanov külügyminiszter moszkvai konzultációkra hívta az önállósuló grúz régiók, Abházia, Dél-Oszétia és Ad-zsária vezetőit. Amíg Abházia és Dél-Oszétia fegyvert fogott a Grúziától való elszakadásért, s vezetőik, Vlagyiszlav Ardzimba, illetve Eduard Kokojti többször kinyilvánították Oroszországhoz való csatlakozási óhajukat, addig Aszlan Abasidze adzsár vezető az 1990-es években fokozatosan önállósította fekete-tengeri régióját Tbiliszitől, és csak a múlt hét végi fordulat után kérdőjelezte meg Grúzia területi integritását. Ha Abházia és Dél-Oszétia után Adzsária is elszakadna, az dominóhatást fejthet ki két másik grúz régióra, jelesül a zömmel azerik lakta Marneulira és az örmény többségű Javahetire is – vélték elemzők, megjegyezve: mindez Grúzia széthullásához vezethet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?