New York. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa ma hallgatja meg az iraki fegyverzetellenőrök újabb jelentését. Politikai elemzők szerint az USA jelenleg három biztos és hat bizonytalan támogatóval számolhat, ha a jelentés után el akar fogadtatni egy Irak elleni háborúra engedélyt adó határozatot.
Mi várható a Biztonsági Tanácsban
Ahhoz, hogy a BT határozatot fogadjon el, az szükséges, hogy a 15 tag közül legalább kilenc mellette szavazzon, és ugyanakkor a BT öt állandó tagjának egyike se éljen vétójogával. Amerika álláspontja szerint Irak „nyilvánvalóan megsértette” a BT 1441. számú határozatában foglalt kötelezettségeit, így a katonai erő alkalmazása Washington szemében jogilag máris megalapozott. Az állandó tagok közül Nagy-Britannia szívesen látna egy újabb, a katonai támadást kifejezetten engedélyező határozatot, de nem tekinti azt elengedhetetlennek. A nem állandó tagok közül Washingtonnal szavazna Spanyolország, a nyolcak levelének egyik kezdeményezője, és Bulgária, amely utólag csatlakozott ahhoz. A fegyverzetellenőrök megbízatásának meghosszabbítására szavazna az állandó tagok közül Franciaország, amely Németországgal közösen az ellenőrök létszámának kétszeresére vagy háromszorosára emeléséről szóló javaslatot próbál elfogadtatni a BT tagjaival. Kína és Oroszország máris támogatásáról biztosította ezt a javaslatot. A nem állandó tagok közül Szíria, jelenleg a BT egyetlen arab tagja, minden körülmények között ellenzi a háborút. Angola, Kamerun, Chile, Guinea, Mexikó és Pakisztán eddig az ellenőrök munkájának folytatása mellett foglalt állást, de diplomáciai elemzők szerint nehezen tudnak majd ellenállni annak a nyomásnak, amelyet Washington várhatóan kifejt rájuk, és valószínűleg átállnak a háborút (a diplomácia tolvajnyelvén „súlyos következményeket”) támogatók táborába. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.