Lebénul a francia közlekedés

Párizs/Brüsszel. Munkabeszün-tetést hirdettek a francia va-súti dolgozók, holnap a párizsi tömegközlekedésben lesznek gondok, és sztrájkolnak az Air France légitársaság pilótái is.

Párizs/Brüsszel. Munkabeszün-tetést hirdettek a francia va-súti dolgozók, holnap a párizsi tömegközlekedésben lesznek gondok, és sztrájkolnak az Air France légitársaság pilótái is. Sztrájkok és tüntetések béní-tották meg tegnap Belgiumot.

Országos gördülő sztrájkot hirdettek a vasúti dolgozók az összes hálózatra, a nagysebességű TGV-k 60%-a jár majd. Holnap a párizsi közlekedési vállalat dolgozói következnek, pénteken kezdődik a légi irányítók munkabeszüntetése, az Air France-KLM pilótái pedig „valamikor júniusra” ígérnek hosszabb sztrájkot. Történik mindez úgy, hogy június 10-én megkezdődik a franciaországi foci-Eb, amelyre mintegy 2,5 millió külföldi nézőt várnak. A Manuel Valls vezette baloldali kormány nem hajlandó engedni, a CGT szakszervezet viszont június 14-re, már a labdarúgó-Eb idejére újabb országos tiltakozást akar szervezni. A Valls-kabinet és Francois Hollande államfő is láthatólag a „minél rosszabb, annál jobb” taktikát követi. Arra játszanak, hogy minél jobban elhúzódnak a tiltakozások és sztrájkok, a labdarúgó-Eb közeledtével a közvélemény a szakszervezetek ellen fordul, és hazaküldi a tiltakozókat. A francia társadalom megosztott. A felmérések szerint 58% ellenzi a további demonstrációkat, mivel azok a francia nemzeti érdekeket, a sikeres Eb-rendezést veszélyeztetik. Hollande keménysége azzal magyarázható, hogy a szocialista politikus lényegében beárazta a 2017-es köztársaságielnök-választáson saját vereségét. S ezért úgy kíván bevonulni a történelembe, mint aki hozzányúlt az eddig „szent tehénnek” számító munka törvénykönyvéhez.

Sztrájkok és tüntetések bénították meg tegnap Belgiumot, ahol több szakszervezet is országos tiltakozást hirdetett a kormány megszorító politikája ellen. A belga kormány a következő öt évben 11 milliárd eurót akar megspórolni gazdasági és szociális reformjai révén, és egyebek között azt tervezi, hogy 2030-tól 65 évről 67 évre emeli a nyugdíjkorhatárt, valamint befagyasztja a bérek és segélyek indexálását a gazdaság versenyképessége és a foglalkoztatottság növelése érdekében. Az SNCB állami vasúttársaság szerint Vallóniában gyakorlatilag teljesen, Flandriában pedig részben leállt a vonatközlekedés. A flamand régióban a vonatok nagyjából 30-40%-a tud menetrend szerint közlekedni – mondta Nathalie Pierard, a vállalat szóvivője. Belgiumban már csütörtökön vasutassztrájk kezdődött a pihenőidő csökkentéséről szóló munkáltatói tervek miatt. A tegnapi munkabeszüntetés több nemzetközi vonalat is érint. Többek között fennakadások voltak a belga fővárosból az Amszterdamba, Kölnbe, Luxembourgba és Párizsba közlekedő vonalakon. A reggel munkába, iskolába igyekvők járatkimaradásokról és hatalmas késésekről számoltak be Brüsszelben. A városban a metró több szakaszán ritkán járnak a szerelvények, a buszok és a villamosok többsége nem közlekedik. Az utakat elárasztották az autók, óriási volt a közlekedési káosz, hatalmas dugóvá változott a legfőbb európai intézményeknek otthont adó Brüsszel és környéke. (MTI, Nol, VG)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?