Kudarcba fulladt terv

Nicosia/London/Berlin. A ciprusi görögök elsöprő többséggel utasították el a sziget újraegyesítésére kidolgozott ENSZ-tervet a szombati népszavazáson, és ez azt jelenti, hogy május 1-jén csak a sziget görögök lakta kétharmad része csatlakozik az Európai Unióhoz.

Hiába szavazott a ciprusi törökök nagy része a 30 éve tartó megosztottság megszüntetése mellettReuters-felvételA hivatalos adatok szerint a görög ciprióták 75,83 százaléka szavazott nemmel az ENSZ-tervre, vagyis a sziget egyharmadát elfoglaló, és a 800 ezres lakosság egynegyedét alkotó törökök 64,9 százaléka hiába szavazott a harminc éve tartó megosztottság megszüntetése mellett. A görögök lakta Ciprusi Köztársaságban a szavazásra jogosultak 89,5 százaléka járult urnákhoz, ami hasonló a tavalyi elnökválasztás részvételi arányához.

A sziget újraegyesítését és az Európai Unióba egy államként való beemelését célzó ENSZ-terv sikeréhez szükséges lett volna, hogy mindkét népcsoport többsége igennel szavazzon. A terv elfogadása érdekében reá nehezedő óriási nemzetközi nyomás ellenére Tászosz Papadopulosz ciprusi (görög) elnök az utolsó pillanatig a rendezési terv elutasítására buzdította honfitársait. A referendum eredményének ismeretében azt hangoztatta: népe ugyan elutasította a ciprusi törökökkel való újraegyesülést, de ez az elutasítás nem jelenti a békéhez vezető út végét. Arra kérte továbbá a ciprusi törököket, „értsék meg azokat az okokat, amelyek miatt a ciprusi görögök nem fogadhatták el ezt a tervet”.

A nem szavazatok mellett agitált a népszavazás előtt Rauf Denktas, a ciprusi törökök vezetője is, s jóllehet honfitársainak többsége az ő ajánlásával ellentétben az újraegyesítésre szavazott, a politikus közölte: nem mond le, mivel az általa ellenzett országegyesítés terve elbukott.

Abdullah Gül török külügyminiszter szerint a ciprusi görögök „nem” szavazata nyomán állandósult a sziget megosztottsága, és felszólított a ciprusi török államalakulatot sújtó nemzetközi szankciók eltörlésére. Athén semleges hangot megütve reagált a népszavazás eredményére. A görög kormány szóvivője rövid tv-nyilatkozatában kijelentette, országa arra fog törekedni, hogy a ciprusi rendezés keresése előtt nyitva maradjon az út.

Jack Straw brit külügyminiszter közölte, hogy tiszteletben tartják a ciprusi görögök döntését, ám reményét fejezte ki, hogy ez utóbbiak elgondolkodnak majd azon, hogy helyesen döntöttek-e. Joschka Fischer német külügyminiszter közleményben tolmácsolta Berlin csalódottságát amiatt, hogy május elsején nem egy egyesített Ciprus válik az EU részévé. Günter Verheugen, az EU bővítési biztosa úgy vélekedett, hogy a szombati népszavazás beárnyékolja Ciprus európai uniós csatlakozását, s a referendum kimenetele bonyolultabbá tesz a szigetország és az EU viszonyát, pedig erre nem lett volna szükség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?