Az orvosok arra kérik a szülőket: óvatosan a vízparton!

dd

A Gyermekbetegségek Országos Intézetének (NÚDCH) orvosai felhívják a figyelmet a vízparton és a vizben leselkedő veszélyekre. Hetente több gyermeket szállítanak a sürgősségi osztályokra víz mellől, különböző ártatlannak tűnő tevékenységek során elszenvedett sérülésekkel.


 

A nyári vakáció első hónapjában a sürgősségi osztály orvosai hat olyan gyermeknek nyújtottak segítséget, akik nagyobb mennyiségű vizet lélegeztek be vagy nyeltek le, és orvosi ellátásra szorultak. „Bár a szünidő olyan időszak, amelyet minden iskolás gyermek nagyon vár, mi a kórházban sok veszélyes kockázatot látunk, amelynek a gyerekek ebben a rendhagyó időszakban ki vannak téve. Sok sérülés a vízben és a vízi sportok űzése közben történik. Orvosaink ismertették a legsúlyosabbakra, és tanácsokat adtak, hogyan lehet sérülések nélkül kellemesen eltölteni az időt a vízparton” - mondta Peter Barton, az intézet igazgatója.

Marcel Brenner főorvos szerint a fürdőzéssel kapcsolatos veszélyes helyzetek több csoportba oszthatók. „A leggyakoribb az olyasfajta fulladozás, amikor a gyermek nem tudatosítja, hogy vizet lélegzett vagy nyelt le. Ez a helyzet azonban másodpercek alatt fulladási tüneteket produkálhat, mert a víz felgyülemlik a légutakban, illetve a tüdőben, ami halállal is végződhet. De gyakori a hányás, majd a hányadék légutakba való bejutása miatt bekövetkezett fulladás is. A szervezet oxigénellátásának akut problémái mellett súlyos tüdőgyulladást is okozhatnak az ilyen esetek. Ezért minden fulladozás után orvosi vizsgálat szükséges” - mondta Marcel Brenner. 

Veszélyesek a vízi balesetek is, amelyeket a tengerben okozhat a medúzára lépés, de a vízben fellelhető üvegszilánkok vagy éles tárgyak okozta sérülések is. „Minden víz alatt elszenvedett sérülést szakszerűen el kell látni, és adott esetben meg kell fontolni a további orvosi kezelést” - hangsúlyozta Brenner.

Az intézet neurológusa nemrégiben két olyan gyermeket műtöttek meg, akik a vízbe ugrás után gerincsérülést szenvedtek. Pavol Šinka, a Károly Egyetem Orvosi Karának és az Országos Gyermeksebészeti Intézet Sürgősségi Osztályának orvosa arra figyelmeztetett, hogy a nem medencés vízfelületek, például a tavak és folyók különösen veszélyesek lehetnek ez esetben, mivel a gyermekek nem ismerik a mélységet, és váratlan akadályokkal vagy veszélyes tárgyakkal találkozhatnak a felszín alatt. Felhívta a figyelmet azokra az esetekre is, amikor tizenévesek és fiatal felnőttek függőséget okozó szereket használnak úszás előtt, majd bemennek a vízbe. Ez esetben az ember kevésbé tudatosítja a veszélyt, ezért gyakran tragédiával végződnek az ilyen fürdőzések. (pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?