Közös tudássá válik

Gödöllő. Ez a fórum jelentős mértékben járul hozzá a szomszédos népek és nemzetiségek egymás iránti jobb megértéséhez, a szorosabb együttműködéshez, a nagyvilágban élő magyarok közeledéséhez – mondta Mádl Ferenc államfő a Magyar Polgármesterek IV. Világtalálkozójának megnyitóján.

Az államfő kifejtette: a találkozó segít a magyarság kulturális, társadalmi, gazdasági és politikai kapcsolatainak javulásában. Ennek fontosságát jelzi az is, hogy a fórumon a határon túli polgármesterek közül több mint ötszázan vesznek részt. Az esemény kivételes alkalom arra, hogy a különböző önkormányzati szervezetek sajátosságainak megismerése, a tapasztalatok kicserélése közös tudássá váljon. Mádl Ferenc hangsúlyozta: az alkotmány kimondja, hogy a Magyar Köztársaság, annak részeként az önkormányzatok is, felelősséget viselnek a határon kívül élő magyarságért. Pintér Sándor belügyminiszter arról beszélt, hogy a találkozó személyes kontaktusai nyomán tovább növekedhet a testvértelepülések köre. Németh Zsolt külügyi államtitkár kifejtette: az elkövetkező években előttünk álló feladatokat csak akkor vihetjük véghez sikerrel, ha a nemzetrészek országos érdekképviselete és a magyar vezetésű önkormányzatok képesek összefogni egymással és magyarországi partnereikkel. „A határon túli magyarság egy nagy, hárommilliós lélekszámú gazdasági potenciál, amelynek nagy része parlagon hever, de a következő években működésbe kell hozni.” Hangsúlyozta: a státustörvény a határon túliak számára világossá tette, hogy a szülőföldön való boldogulás nem csak annak az országnak a kisebbségpolitikájától függ, amelyhez a szülőföldjük tartozik, hanem Magyarországnak is jelentős befolyása van rá. Véleménye szerint a lélektani fordulathoz paradox módon a törvénnyel szemben tanúsított román és szlovák tiltakozás is hozzájárult. A magyar hatóságok arra kényszerültek, hogy a jelentős külföldi nyomással szemben a törvény végrehajtását megkezdjék. Ez akarva akaratlanul nyugtázta az anyaország eltökéltségét, hogy hozzájárul a határon túli magyarok boldogulásához saját szülőföldjükön. A státustörvény előmozdítja a magyar–magyar kapcsolatok átstrukturálását is, a kapcsolatok vezérelve már nem a karitativitás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?