Eltartott egy ideig, de végre megérkeztek a szlovák kormány által beharangozott lakossági államkötvények. Ladislav Kamenický pénzügyminiszter hétfőn nagyszabású sajtótájékoztató keretein belül ismertette a részleteket, és néhány hét múlva a szlovák lakosok már meg is vásárolhatják ezeket.
Megérkeztek a lakossági államkötvények
![Ladislav Kamenický](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/30012025_vlada_6105099_0.jpg.webp?itok=-Amcq2U7)
Csak hogy átismételjük az alapokat: a kormányok az államadósságot államkötvények segítségével finanszírozzák. Mivel az államadósságok ma már számottevőek, az államkötvényeket az erre illetékes állami intézmények a nemzetközi tőkepiacokon helyezik el. Alternatívaként azonban elképzelhető az is, hogy egy kormány saját lakosságát is motiválja arra, hogy részt vállaljon az államadósság finanszírozásában. Ilyen államkötvényekkel jelentkezik most Szlovákia is, melyek a lakossági kisbefektetőket célozzák meg.
Pozitívum, hogy a pénzügyminisztérium nem bonyolította túl a dolgokat. Kétféle lakossági államkötvény kerül majd piacra, melyek Investor és Patriot néven futnak. Az Investor egy kétéves lejáratú államkötvény, mely 3 százalékos hozamot ígér, a Patriot pedig négyéves lejáratú 3,3 százalékos hozammal. Az államkötvények névértéke 1000 euró, az érdeklődőknek tehát legalább ekkora összegre lesz szükségük a vásárláshoz. Az államkötvényeket kiválasztott bankokban lehet majd megvásárolni bárminemű illeték nélkül, és fontos megemlíteni, hogy az általuk megszerzett hozam adómentes. Tehát ha vásárolunk egy Investor államkötvényt, akkor mindkét évben 30 euró adómentes hozammal számolhatunk, és a futamidő lejárta után természetesen visszakapjuk az alapbefektetésünket is.
Nyilván, ezek az államkötvények elsősorban a kevésbé tapasztalt és konzervatív befektetők számára lehetnek érdekesek. Ezekből nincs kevés: a Szlovák Nemzeti Bank tavalyi információi szerint a szlovák lakosság mintegy 35 milliárd eurót tartott folyószámlákon. Mivel ezek reálisan nem kamatoznak, az itt tartott megtakarítások fokozatosan az infláció áldozatává válnak. Itt jöhetnek képbe a lakossági államkötvények, melyek ugyan alacsony hozamú, de biztonságos befektetésnek számítanak. Ha figyelembe vesszük a hozamok adómentességét, akkor ezek a kötvények jelenleg jobb befektetésnek számítanak, mint az ugyanolyan hosszú futamidőre lekötött banki betétek. További előny, hogy ha úgy alakulnak a dolgok, akkor a lakossági befektető a határidő lejárta előtt is el tudja adni őket.
A kockázatkerülő befektetők számára a lakossági államkötvények tehát egész jó befektetésnek tűnnek, de az igazi kérdés az, hogy miért megy bele ebbe az egészbe az állam. Azt a pénzügyminiszter is elismeri, hogy a tervezett maximálisan 500 millió eurós kibocsátással ezek a kötvények csak mellékszerepet játszanak majd a szlovák államadósság finanszírozásában. Érvényes továbbá az is, hogy a tervezett hozamok valamivel magasabbak a nemzetközi piacokon eladott nagyobb volumenű kötvénykibocsátásoknál, tehát a lakossági államkötvényeknek ilyen szempontból sincs igazán értelmük, mert az állam számára többletköltségeket jelentenek. Amit el lehet képzelni, az egy pedagógiai cél, hogy a szlovák lakosságot jobban megismertessük a befektetési lehetőségekkel, mert még mindig sokan vannak olyanok, akik nem bíznak a befektetési lehetőségek nagy részében, és ezért lemaradnak az érdekesebb hozamokról. Ilyen befektetőknek érdemes elgondolkodni a lakossági államkötvényekről, a sokak által használt lekötött banki betétekhez képest érdekes befektetési lehetőséget jelentenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.