Szlovákia a legfelkészültebb a NATO-tagságra váró államok közül, azonban csatlakozása korántsem biztos, nyilatkozták a szövetség magas beosztású tisztségviselői. Meghívásunkat bonyolítaná a belpolitikai helyzet és Vladimír Mečiar volt kormányfő visszatérése a hatalomhoz.
Hét szereplő Prágában?
Szlovákia a legfelkészültebb a NATO-tagságra váró államok közül, azonban csatlakozása korántsem biztos, nyilatkozták a szövetség magas beosztású tisztségviselői. Meghívásunkat bonyolítaná a belpolitikai helyzet és Vladimír Mečiar volt kormányfő visszatérése a hatalomhoz. Brüsszel szerint a 9 tagjelölt közül a legtöbbet tettük a hadsereg reformjáért. „Nem akarom azt mondani, hogy Szlovákia esélyes jelölt, a többiek pedig nem” – nyilatkozta egy magas rangú NATO-tisztségviselő. A szövetség egyelőre nem rangsorolja a legesélyesebb országokat, mindössze azt ismételte meg, hogy a prágai novemberi csúcstalálkozón sor kerül a bővítésre. George Robertson NATO-főtitkár szerint a meghívót ugyanúgy megkaphatja egy vagy akár kilenc ország is. A színfalak mögött azonban az a hír járja, hogy Albánia és Macedónia többé-kevésbé esélytelen. A prágai nagy bővítésnek tehát legföljebb hét főszereplője lehet. A sajtóban még mindig hallani a SLO-SLO modellről (Szlovákia és Szlovénia), de egyre gyakrabban emlegetik a balti államokat is. Felzárkózásuk hátterében saját felkészülési sikereik mellett főleg a NATO és Oroszország kapcsolatainak javulása áll. Oroszország már nem tiltakozik belépésük ellen. „Ha sorrendet kellene felállítanom, az első három helyen a balti államok lennének, majd Szlovénia, az ötödiken pedig Szlovákia” – mondta Pozsonyban a washingtoni kormányzat egyik képviselője. Szlovákia esélyei nem romlottak, ez a kijelentés inkább arról a „testesebb bővítésről” tanúskodik, amelyről Colin Powell amerikai külügyminiszter is beszélt. A NATO értékeli az előrehaladást, amelyet az elmúlt három évben elértünk. Egyúttal azonban figyelmeztet: Pozsonynak a választások után is folytatnia kell eddigi politikáját. A NATO-ban is érezni, tartanak Mečiar visszatérésétől. Ezért felmerült, hogy a szövetséget csak négy országgal, a három balti köztársasággal és Szlovéniával bővítsék ki. (mk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.