Hallgatás az atomerőmű körül

A sokat vitatott Jaslovské Bohunice-i V-1-es atomerőmű két reaktorán több mint nyolcmilliárd koronás költséggel 2000-ben befejezték a nagyfelújítást. Lubica Trubíniová szerint a Greenpeace környezetvédelmi szervezet azóta kéri az illetékesektől, hogy hozzák nyilvánosságra a V-1-es biztonságosságát elemző anyagokat.

A Greenpeace aktivistáinak ugyanis a témával közvetlenül foglalkozó szakemberektől olyan információik vannak, hogy ezt a felújítást nem a kívánt minőségben végezték el. Olyannyira nem, hogy a rekonstrukció céljául kitűzött néhány fontos biztonsági kockázatokat nem sikerült kiszűrni. Ilyen rizikófaktornak számít például az aktív zóna olvadása a legsúlyosabb balesetek esetén, a balesetek lokalizálására szolgáló rendszer helyzete vagy az aktív zóna elöntése. A Greenpeace, civil szervezetként, csak az államigazgatási szempontból illetékes Atomenergetikai Felügyelettől (ÚJD) kérhetett ilyen információkat. Ez a szerv egy ideig arra hivatkozott, hogy a dokumentáció még nem készült el. Bár időközben életbe lépett az információszolgáltatási törvény, a környezetvédelmi szervezetnek mégis közel egy évig tartott, amíg június elejére rendelkezésére bocsátottak egy anyagot (kellett hozzá egy Legfelső Bíróságon tett feljelentés is). A felügyelet általában arra hivatkozott, hogy a kért információk a Szlovák Villamos Művek üzleti titkának minősülnek. Ľubica Trubíniová szerint azonban a lakosság biztonsága olyan kérdés, amely egyetlen cég üzleti titkának sem minősülhet. A Greenpeace szerint már most is elmondható, hogy az ÚJD-től nem kaptak kielégítő választ a kérvényükben szereplő öt biztonsági kockázattal kapcsolatban. Ezért egy új, az előzőnél is részletesebb beadványban kérnek konkrét válaszokat.

A tízmilliárd koronás költséggel elvégzett javítással kapcsolatban gyakran felmerül, hogy tulajdonképpen volt-e értelme egy ilyen beruházásnak, amikor már nyilvánvaló volt, hogy külföldi nyomásra ezt a két reaktort néhány éven belül le kell állítani. A Greenpeace viszont ezzel a kérdéssel nem foglalkozik, mondván, az atomerőművek biztonságára az utolsó pillanatig kell pénzt áldozni. Azt a kérdést azonban ők is felteszik, hogy a felújítás miért került a tervezettnél 35 százalékkal többe, ha az nem teljesítette küldetését, vagyis a biztonság lényeges emelését. ĺgy tehát felmerül a pénzfelhasználás átláthatóságának kérdése, éppen úgy, ahogyan az egész atomenergetika terén. Elég csak az elmúlt néhány év eseteire gondolni, mint amilyen a kiégett fűtőelemek oroszországi kiszállítására volt, vagy az olyan gyanús kapcsolatokra, amelyek ebből a körből már gyilkossághoz is vezettek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?