Ólom és klórvegyület szennyezi a folyó vizét

Nyitranováki/Pozsony. Meddig lehet még szennyezni a Felső-Nyitrát – ezt a kérdést igyekszik tisztázni a Greenpeace környezetvédelmi szervezet a folyó partján működő vegyigyárral kapcsolatban.

Nyitranováki/Pozsony. Meddig lehet még szennyezni a Felső-Nyitrát – ezt a kérdést igyekszik tisztázni a Greenpeace környezetvédelmi szervezet a folyó partján működő vegyigyárral kapcsolatban.

Június 11-én a Greenpeace aktivistái „Az NCHZ gyilkolja a Nyitra folyót” feliratú plakátot feszítettek ki a cég szennyvízcsatornájának kijáratához. Ezután a kiömlő folyadékkal néhány, „Vigyázz méreg” feliratú sárga hordót töltöttek meg. Ezeket, a biztonsági szolgálat akciója ellenére egy időre sikerült a vállalat bejárata előtt kiállítaniuk. A Nováky-i Vegyiművek (NCHZ) egész sor vegyszert gyárt és a környezetvédelmi szervek az egyik legkomolyabb hazai szennyezőforrásként tartják nyilván. Bár a cég víztisztítóval és a környezetvédelmi menedzsmentre érvényes ISO 14 0001-es nemzetközi szabvánnyal rendelkezik, a Greenpeace által végzett mérések megdöbbentő eredményeket mutattak. Martin Hojšík, a szervezet kampányvezetője szerint a februárban a cég szennyvizét kivezető csatornákból begyűjtött vízmintákban az ólomtartalom egyes esetekben literenként a 120 mikrogrammot is elérte. Ezenkívül egy sor szerves klórvegyület jelenlétét bizonyították a Nyitra folyó felé tartó vízben. A szervezet szakemberei szerint a vállalat környékéről vett vízminták bizonyítják, hogy a cég továbbra is komoly szennye-zőforrásnak tekinthető, ráadásul a klóralapú illékony szerves vegyületek miatt a levegőszennyezés veszélye is fennáll. Azt pedig külön kiemelték, hogy a különféle időpontokban vett vízminták pH-ja a szinte hihetetlen 0 és 12-es értékek között változott. A cég vezetői egyelőre nem voltak hajlandóak reagálni ezekre a megállapításokra. Ezért a Greenpeace június 10-án nyílt levélben tette közzé a követeléseit. Szerinte az NCHZ-nek a jelenlegi ólomalapú elektrolízisét a környezetkímélő és kevesebb energiát fogyasztó membrános technológiára kellene cserélnie. A környezetvédelmi hivatal határozatának megfelelően idén szeptember végéig kérik leállítani triklór-etilén gyártását, ahelyett, hogy az eddigi gyakorlatukhoz hasonlóan újabb halasztást próbálnának intézni. Alapos rekonstrukcióra van szükség a víztisztítóban is. Végezetül a Greenpeace egy komplex környezeti tanulmány kidolgozását kéri, amely értékeli a vállalat, illetve a környék szennyezettségének helyzetét, különös tekintettel a dioxinok jelenlétére. Azt elemzés eredményeit a környezetvédelmi szervezet szerint a nyilvánosság elé kell tárni, a cégnek válaszolnia kell arra a kérdésre, hogy miként óhajtja felszámolni ezeket a veszélyforrásokat. (tuba)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?