Elnök helyett „chairman” lehet?

Brüsszel. Az Európai Bizottság elnöke tegnap ismételten állást foglalt a több évre választandó EU-elnök intézményének bevezetése ellen, jelezve ugyanakkor, hogy e javaslat enyhített változatától a bizottság nem zárkózna el.

Brüsszel. Az Európai Bizottság elnöke tegnap ismételten állást foglalt a több évre választandó EU-elnök intézményének bevezetése ellen, jelezve ugyanakkor, hogy e javaslat enyhített változatától a bizottság nem zárkózna el. Romano Prodi az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén a június 20-21-én esedékes szaloniki csúcs előkészületeiről folytatott vitában fejtette ki álláspontját az intézményi reformokról, amelyek a csúcs vezető témái között szerepelnek majd. Megállapította, hogy a reformokat előkészítő konvent munkájának záró szakaszában még mindig megoldatlan az a kérdés, hogyan lehetne stabilabbá tenni az Európai Tanács elnökségi rendszerét.

Az alkotmányos szerződésnek a konvent elnöksége által előterjesztett tervezetében javasolt megoldás szerint a tanács élére egyszer megújítható két és fél éves időszakra választanának elnököt a testület mindenkori tagjai közül. Prodi szerint egy ilyen megoldásnak több hátránya is lenne. Először is felmerül az elszámoltathatóság problémája, mert nem világos, kinek tartozna politikai felelősséggel az elnök. Másrészt gyengülne az Európai Parlament szerepe, mert a képviselőtestületnek csak az Európai Bizottsággal szemben lenne ellenőrzési jogköre, az Európai Tanáccsal és annak elnökével szemben nem. Végül, újabb végrehajtói szerepkör jönne létre a tanácson belül, ami zavart teremtene a közösségi hatáskörök megosztásában. Az elnök értésre adta ugyanakkor, hogy a bizottság – az egymást váltó soros elnökségek rendszerének fenntartása mellett – attól sem zárkózna el, hogy „a tanács hatékonyságának technikai értelemben történő növelése érdekében létrehozzanak egy elnöki tisztséget”.

Prodi felszólalásának angol nyelvű változatában e helyen a „chairman” szó szerepel, ami az elnök szó másik angol megfelelőjével, a „president”-tel ellentétben általában nem valódi hatalommal, hanem csak szervezeti-ceremoniális hatáskörökkel rendelkező (például üléseket levezető) elnököt jelent. A különbség nem éles, és más nyelveken nem is nagyon visszaadható, de Prodi szóhasználata arra a formálódó kompromisszumra utalt, hogy egy végrehajtói és döntéshozói jogkörök nélküli, „chairman”-típusú elnököt végső soron a javaslat jelenlegi ellenzői is el tudnának fogadni.

Az alkotmányos szerződés készülő tervezetével kapcsolatban kijelentette, hogy a konventnek „kiegyensúlyozott, alternatívák nélküli szöveget kell előterjesztenie” Szalonikiben, mert „óriási veszélyekkel járna, ha ez nem sikerülne”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?