Elemi erejű földrengés rázta meg Nepált

<p>Katmandu. A Richter-skála szerinti 7,9-es erősségű földrengés rázta meg szombat délben Nepál fővárosát, Katmandut, de Indiában, Kínában és Pakisztánban is érezni lehetett. Eddig legalább 2500 halottról tudnak a hatóságok, de az áldozatok száma sokkal nagyobb is lehet. Tegnap erős utórengés volt Nepálban, ami lavinák sorozatát idézte elő a Mount Everesten.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az utóbbi 81 év legnagyobb erejű földrengése rázta meg szombaton Nepált, aminek következtében több mint 2400 ember vesztette életét, és közel 5000-en megsérültek. A földrengésnek Nepálon kívül három másik országban is voltak halálos áldozatai: Indiában, a Kínához tartozó Tibetben és Bangladesben legalább 70-en haltak meg. A 7,9-es erősségű földrengés a Katmandu-völgyben rengeteg házat a földdel tett egyenlővé, számos műemlék megrongálódott, a világ legmagasabb hegyén, a Mount Everesten pedig lavinákat indított el, ahol több magyar és szlovák hegymászó volt a földrengés idején. Az USA földtani intézetének mérései szerint a rengés középpontja a fővárostól, Katmandutól 80 km-re északnyugatra volt, a fészke pedig mindössze 10–11 km-es mélységben. Helyi idő szerint pár perccel dél előtt mozdult meg a föld a 2,5 millió lakost számláló Katmandu-völgyben, aminek hatását a szomszédos Indiában, Bangladesben és Kínában is érezték. Egy órával később 6,6-os fokozatú utórengés történt. Tegnap újabb erős utórengés volt Nepálban, ezúttal 6,7-es erősségű az amerikai földtani intézet (USGS) mérése szerint. A rengés, amelyet a fővárosban, Katmanduban és annak 50 km-es környékén lehetett érezni, lavinák sorozatát idézte elő a Mount Everesten.

Lavinák a Mount Everesten

A Mount Everest hegymászóinak nepáli alaptáborában tartózkodók beszámoltak arról, hogy a vasárnapi nagy utórengés hatására lavinák sorozata történt. Szikla- és jégdarabok csapódtak be a táborba. A Google bejelentette, egyik vezetője, Dan Fredinburg is a halálos áldozatok között van, szervezett túrán készült megmászni a Mount Everestet, belehalt súlyos fejsérülésébe.

Az országban jelenleg mintegy 300 ezer külföldi turista tartózkodik. A világ legmagasabb hegyén, a Mount Everesten lavinát indított el a heves földmozgás: a csúcsra vezető déli mászóútvonalon, a Khumbu-gleccser és az alaptábor közötti részen söpört át a lavina. A lavina betemette az alaptábor egy részét. A halottak számáról és állampolgárságáról nincs pontos adat, legalább 20-an életüket vesztették. A nepáli idegenforgalmi hivatal szerint legalább ezer hegymászó – köztük 400 külföldi – volt az alaptáborokban vagy feljebb, amikor a 7,9-es erősségű rengés történt.

Összeomlott műemlékek

Öszedőlt a nepáli főváros egyik emblematikus épülete, a 62 méter magas, kilenc emeletes torony, a Dharahara is, amelyet az 1800-as években építettek őrtoronynak. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi listáján szereplő műemlékből csak egy csonk maradt. A szivárgó hírek szerint csak ez az épület 400 embert temethetett maga alá. A Katmandu-völgy az ősi ázsiai civilizációk találkozási pontja, mintegy 130 fontos történelmi emlék, hindu és buddhista zarándokhely található itt. A Katmandu-völgyben 1300 méter magasságban elterülő fővárosnak több mint egymillió lakosa van. A Katmandut övező hegyek magassága 2000 és 2700 méter között mozog. Az óváros rendkívül szűk utcácskáiban a szorosan egymás mellé, ráadásul rosszul megépített házak könnyen összedőlnek. Nepálban 1934 januárjában volt 8,0-as erősségű földrengés, amely 8500 embert ölt meg és romba döntötte a Katmandu-völgy városait. Minendra Ridzsál nepáli tájékoztatási miniszter szerint a mentőegységek mindenhová elindultak, ahol szükség van rájuk, az országnak pedig nemzetközi segítségre és segélyre van szüksége a mentéshez és a hatalmas kár helyreállításához.

Előre megjósolták

Alig egy héttel a szombati pusztító földrengés előtt földrengésszakértők és más szakemberek tartottak tanácskozást Katmanduban arról, hogyan lehetne megelőzni, hogy egy esetlegesen bekövetkező földrengés súlyos anyagi károkat és emberéletben mért veszteségeket okozzon Nepálban, illetve a fővárosban. A téma alapját két dolog adta. Az egyik, hogy Nepálban már volt nagy földrengés, 1934-ben Katmandut porig rombolta egy földmozgás. A másik, hogy a helyi építési szabályok, a sűrűn lakott városok és a rossz infrastruktúra különösen kiszolgáltatottá tette a helyieket már egy közepesen erős földrengésnek is. Egy, a nepálihoz hasonló erejű földrengés Kaliforniában egymillió emberből 10–30-at ölne meg, viszont Indiában, Iránban, Pakisztánban vagy Kínában akár tízezret is. (MTI, Nol, Index)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?