Brexit: skót izmozás, gyenge font, munkaerőstop

A brit kormány attól tart, hogy Skócia bejelenti az újabb füg-getlenségi népszavazás ter-vét, amint Theresa May kor-mányfő hivatalosan elindítja a brit EU-tagság megszűnésé-hez vezető folyamatot.London. Theresa May a tervek szerint március végéig aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50.

A brit kormány attól tart, hogy Skócia bejelenti az újabb füg-getlenségi népszavazás ter-vét, amint Theresa May kor-mányfő hivatalosan elindítja a brit EU-tagság megszűnésé-hez vezető folyamatot.

London. Theresa May a tervek szerint március végéig aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amely szabályozza – és aktiválása el is indítja – Nagy-Britannia kilépési folyamatát az Európai Unióból. A londoni kormányforrásokat idéző tegnapi The Times konzervatív brit napilap magas rangú kormányforrásokat idéző tegnapi cikke szerint „komoly aggodalom forrása” Londonban az a lehetőség, hogy Nicola Sturgeon skót kormányfő az 50. cikkely aktiválásának pillanatában hivatalosan is előáll az újabb skót függetlenségi népszavazás engedélyezésének követelésével. A brit EU-tagságról rendezett tavalyi referendumon országos átlagban a választók 51,9%-os többsége a kilépésre szavazott, a skótok 62%-a azonban a bennmaradásra. Sturgeon azóta több nyilatkozatában is leszögezte: Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére „kirángassák” az Európai Unióból, és a skót kormány újabb függetlenségi népszavazást ír ki, ha ezt látja a legmegfelelőbb eszköznek arra, hogy saját hatáskörében dönthessen Skócia EU-tagságának megőrzéséről. Skóciában 2014 szeptemberében már tartottak népszavazást a függetlenségről, de akkor a választók 55%-a az elszakadás ellen voksolt.

A The Times szerint May akár engedélyezheti is az újabb skóciai függetlenségi referendumot, de azzal a feltétellel, hogy a skót kormány a népszavazást csak a brit EU-tagság 2019 tavaszára várható megszűnése után rendezhetné meg, mivel így az esetleg függetlenné váló Skócia az Egyesült Királyság mellett az Európai Unióból is kiesne. Ezt a meggondolást a brit kormányfő már korábban is nyíltan hangoztatta. Az angol font tegnap gyengült a többi világvalutához képest, miután a The Times hírül adta, hogy Theresa May csapata elkezdte a felkészülést egy lehetséges skót függetlenségi népszavazásra.

A londoni kormány az uniós kilépés elindításával egyidejűleg fel akarja függeszteni a munkaerő szabad áramlásának lehetőségét Nagy-Britanniába – írta a Telegraph napilap. Eszerint azok az uniós polgárok, akik ettől az időponttól kezdve érkeznének az országba, már nem kapnának jogot arra, hogy tartósan ott tartózkodjanak. A brit vezetés azt akarja elkerülni, hogy a kilépési tárgyalások két éve alatt további százezrek érkezzenek Kelet-Közép-Európából – főként Romániából és Bulgáriából – élve a szabad munkaerő-vándorlás jogával. Brüsszel viszont együtt akar tárgyalni az uniós szabadságjogokról, ami azt jelentené, csak 2019-ben húznák fel a felvonóhidat a vendégmunkások előtt. (MTI, NapiG.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?