Blair cáfolta is meg nem is az értesülést

London. A brit kormányfő cáfolta a azokat az egyre súlyosabb vádakat, amelyek szerint a munkáspárti kormány a háború előtt manipulálta az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési értesüléseket.

Tony Blair az azonnali kérdések szokásos szerdai órájában állt az alsóház elé. Blair először szembesült a képviselőkkel azóta, hogy Nagy-Britanniában súlyos mértékben kiéleződött a belpolitikai vita az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési értesülések kormányzati kezeléséről (a kormányt saját parlamenti hátországának jelentős része is azzal vádolja, hogy az iraki háború támogatottságának erősítése végett manipulálta ezeket az értesüléseket, vagyis gyakorlatilag félrevezette a parlamentet és a brit közvéleményt). A miniszterelnök azonban azt is mondta, hogy az a fegyverek utáni tényleges kutatást még csak most kezdi el egy 1300-1400 fős szakértői csoport. Blair szerint az elsődleges feladat egyébként sem a tömegpusztító fegyverek fellelése, hanem Irak újjáépítése és a lakosság humanitárius szükségleteinek kielégítése. A kormányfő bejelentette, hogy a parlament hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottsága már május elején megkereste a kormányt azzal, hogy vizsgálatot akar indítani az Irakkal kapcsolatos brit hírszerzési értesülések ügyében, és a kormány készséggel együttműködik a bizottsággal e vizsgálatban. A héten az alsóház külügyi bizottsága is közölte, hogy vizsgálatot indít ugyanebben az ügyben. A konzervatív és a liberális demokrata ellenzék azonban nyilvános jogi vizsgálatot követelt. A konzervatív ellenzék vezére, Iain Duncan Smith szavai szerint erre azért van szükség, mert „a miniszterelnök egyetlen szavát sem hiszi már el senki”.

Smith többször is visszatért arra a nyilvánosságot kapott állításra, miszerint a hírszerzési szolgálatokon belül „valaki vagy valakik (...) bűnös szándékkal igazolhatatlan információkat adnak ki” az iraki tömegpusztító fegyverek kérdésében a kormány megingatásának céljával. Ezt John Reid, az alsóház vezére – a kormánypárti frakcióvezetőéhez hasonló, annál jóval szélesebb jogkörrel és kabinettagsággal járó tisztség viselője – mondta a szerdai The Timesnak. A konzervatív vezér szerint ez olyan súlyos állítás, amelynek bizonyítékait azonnal a nyilvánosság elé kell tárni. Blair azonban azt válaszolta: John Reid nem a titkosszolgálatok egészét, hanem csak néhány embert vádolt ilyen kiszivárogtatásokkal, és azok alapján, amik például a BBC rádióban elhangzottak, „valaki nyilvánvalóan beszélt a médiának”. A kormányfő szerint azonban bizonyos, hogy e források nem a kormány égisze alatt működő, elhárítási, hírszerzési vezetőkből és kormányzati illetékesekből álló egyesített hírszerzési bizottságon belül vannak. A brit titkosszolgálatok kitűnő munkát végeznek, arra pedig, hogy Irakot a szövetségesek felszabadították egy brutális diktatúra elnyomása alól, „mindenkinek büszkének kell lennie” – mondta Tony Blair.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?