Jeruzsálem/Washington. Jaszin sejk hétfő reggeli meggyilkolása óta teljes riadókészültségben vannak az izraeli biztonsági erők az ország egész területén. Egy tegnapi felmérés szerint az izraeli lakosság többsége egyetért a Hamász-vezető likvidálásával, ugyanakkor az emberek félnek a Hamász bosszújától.
Szilvan Salom külügyminiszter Washingtonban kijelentette: az izraeli hadseregnek nem célpontja Jasszer Arafat palesztin elnök. Salom a CNN-nek arra a kérdésére válaszolt, hogy Izrael tervbe vette-e Arafat megölését. Ugyanakkor a palesztin elnök közvetlen munkatársai elmondták: Arafat attól tart, hogy Jaszin sejk után ő lesz a következő áldozat. „Arafat fenyegetve érzi magát, és mi is úgy érezzük, hogy veszélyben van. Ha Jaszin sejket célba vették, akkor már nincsenek messze Arafattól” – mondta Azzám al-Ahmad távközlési miniszter, Arafat egyik bizalmasa.
Salom állításaival teljesen ellentétes is nyilatkozatok elhangzottak tegnap. „Minden szélsőséges palesztin vezető Izrael látókörében van, vagyis támadásának célpontja lehet” – jelentette ki Cahi Hanegbi közbiztonsági miniszter. Mosé Jaalon, a hadsereg vezérkari főnöke a lehetséges célpontok között említette Arafatot, és hasonlóan vélekedett Haszán Naszrallah sejkről, a libanoni székhelyű Hezbollah szervezet vezetőjéről is. „Aki bárhol a Gázai övezetben, Ciszjordániában vagy bárhol máshol terrorista csoportot vezetett, annak számára nincs menedék” – fogalmazott Hanegbi újságíróknak nyilatkozva.
A The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadásában (WSJE) élesen bírálta az EU Jaszin sejk meggyilkolásával kapcsolatos reagálásait. A lap szerint Izraelnek azért van szüksége ilyen rendkívüli lépésekre, mert Arafat maga is a terroristák tettestársának számít, s nem hajlandó bevetni a fennhatósága alatt álló, több ezer fős – s egyébként az EU által fizetett – biztonsági erőket a terrorakciók megállítására. „Eközben viszont az EU-politikusok ugyanolyan rövidlátóan nyilatkoznak, ahogy megszokhattuk tőlük.” A lap idézi például Dominique de Villepin francia külügyminiszter mondását arról, hogy Jaszin megölése „csak fokozni fogja az erőszak körforgását”. Egy körnek nincs kezdete és vége, azaz egy ilyen séma esetén senkit sem lehet felelőssé tenni az erőszak elkezdéséért, minden esemény ugyanolyan súlyú. „Márpedig ez nem így van. A konfliktus mostani szakaszának kezdete nagyon is látható: ez 2001 januárja, amikor Arafat elutasította Bill Clinton akkori amerikai elnök és Ehud Barak akkori izraeli miniszterelnök békejavaslatát, kiengedte a Hamász terroristáit, és elindította ezt a terrorkampányt” – írta a WSJE. (m, t, ú)
Újszülöttek Ahmed Jaszin névvel
Gáza. Ahmed Jaszin sejk elhunyta után alig néhány órával már tíz palesztin család adományozta újszülött fiának az Ahmed Jaszin nevet – jelentette egy palesztin újság kórházi forrásokra hivatkozva. A lapnak az egyik érintett apa kijelentette: Ahmed Jaszin tovább él minden palesztin, arab és muzulmán szívében. (MTI)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.