A Sajó–Rima Eurorégió két évvel ezelőtt alakult – Ladislav Bartakovič rimaszombati polgármester szerint elsősorban a személyes kapcsolatok, a politikai megfontolások, valamint a gazdasági igények révén.
A bizottságokon a sor
A Sajó–Rima Eurorégió két évvel ezelőtt alakult – Ladislav Bartakovič rimaszombati polgármester szerint elsősorban a személyes kapcsolatok, a politikai megfontolások, valamint a gazdasági igények révén.
Az alapítás előtt a Rimszombati, Nagyrőcei és a Rozsnyói járás települései először a Sajó–Rima Uniót hozták létre, ez vált a szlovák oldalon az eurorégió magjává. Magyar oldalon Borsod-Abaúj-Zemplén megye 120 községe csatlakozott az eurorégióhoz. A munka az első időszakban főként az adminisztratív kötelességek teljesítésével telt, elkészítették az alapszabályt, a két oldal együttműködési szerződést kötött, létrehozták az irányító szerveket. Mindkét oldalon külön vezetőség működik, a szlovák oldalon a rozsnyói polgármester, a magyar oldalon pedig a putnoki polgármester vezetésével.
Hat szakbizottság – kulturális, területfejlesztési, környezetvédelmi, idegenforgalmi, egészség- és szociális ügyi, vállalkozásfejlesztési, valamint foglalkoztatási – alakult, melyek feladata az eurorégió legfontosabb teendőinek felvázolása. A bizottságok kidolgozták munkarendjüket, most céljaikat, és az eurorégió vezetőségének szánt ajánlásaikat fogalmazzák meg. Olyan egységes elképzelést akarnak kialakítani, amelyet országos szinten vagy akár az Európai Unió képviselőinek is bemutathatnak. Ladislav Bartakovič a területfejlesztési bizottság tagja, a testület azt tervezi, hogy az év végéeig felvázolják a regionális fejlesztéssel kapcsolatos elképzeléseket. Ezek között szerepel a területfejlesztési koncepció kidolgozása, ebbe régióbeli vállalkozókon kívül minden illetékes hivatalt bevonnak a járási hivataltól a minisztériumokig. A területfejlesztési terv kidolgozása során az országos koncepciókból, illetve az úgynevezett Regionális Cselekvési Tervből indulnak ki. Az együttműködés érdekes területe a magyar fél Brüsszelben kiépített regionális képviseletének lehetséges segítsége. A magyar régiók szövetsége ugyanis Brüsszelben saját képviseletet tart fenn, melynek munkatársai a helyszínen foglalkoznak az oda benyújtott tervezetekkel. Ha ez legalább a közösen benyújtott projektumokkal működne, már akkor ki tudnák használni, a magyar fél rendszerét a régiófejlesztés támogatására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.