A SpaceX amerikai űripari vállalat Starship űrhajója percekkel a csütörtöki texasi indítás után szétesett az űrben, ami miatt a Mexikói-öböl felett közlekedő légitársaságok kénytelenek voltak módosítani az irányt, hogy elkerüljék az ütközést a lezuhanó törmelékkel.
Percekkel az indítás után szétesett a világűrben a SpaceX Starship űrhajója
A SpaceX hatalmas Starship rakétarendszere csütörtökön sikeresen felszállt a légkörbe hetedik pilóta nélküli tesztrepülésére, mielőtt második fokozata, maga az űrhajó megsemmisült – közölte a vállalat.
A rakétarendszer helyi idő szerint 16 óra 37 perckor emelkedett fel sikeresen a Starbase-ről, a SpaceX texasi indítóállásáról.
A rakétarendszer felső, más néven második fokozata, amely maga is a Starship nevet viseli, a korábbi változatoknál 2 méterrel hosszabb, és egy „új generációs űrhajó, jelentős fejlesztésekkel” – közölte a SpaceX a küldetés leírásában a teszt előtt. Nagyjából egy órával a texasi indítás után kellett volna ellenőrzött lezuhanást végrehajtania az Indiai-óceánba.
A küldetés során a Super Heavy hordozórakéta – a Starship rendszer alsó része, vagyis első fokozata – elégette üzemanyagának nagy részét. Ezt követően levált a Starship űrhajóról, majd az irányítóközpont utasításának megfelelően landolt az indító helyén. A teszt során megismételődött az a bravúr, amelyben az alsó rakétafokozat rendben visszatért az indítóállványra.
A Starship űrhajó eközben begyújtotta saját hajtóműveit, és elkezdett szárnyalni az űrben. Azonban robbanás történt a fedélzetén. A cég tulajdonosa, Elon Musk amerikai milliárdos elmondta, hogy a hiba előzetes értékelése szerint a folyékony oxigén üzemanyag belső szivárgása nyomást keletkeztetett, és ez vezetett a rakéta széteséséhez.
A tájékoztatás szerint „A csapatok tovább vizsgálják a repülési teszt adatait, hogy jobban megértsék a (robbanást) kiváltó okot” – írta a vállalat. „Egy ilyen teszt esetében a siker abból fakad, amit megtanulunk, és a mai repülés segíteni fog nekünk abban, hogy javítsuk a Starship megbízhatóságát.”
A Starshipet – amely a mintegy 70 méter hosszú Super Heavy hordozórakétából és a szintén Starshipnek nevezett, mintegy 50 méter hosszú felső fokozatból áll – úgy tervezték, hogy lehetővé tegye az emberes küldetéseket a Holdra és a Marsra.
A kialakított rendszer lényege, hogy az űrhajó és a rakéta a Földre való visszatérés után újra felhasználható legyen. A tesztrepülés több másikat követ.
Márciusban a rakéta először jutott el sikeresen az űrbe, de aztán megsemmisült, amikor visszatért a Földre, míg a negyedik, júniusi teszt során a csillaghajó először hajtott végre ellenőrzött leszállást, de a problémák továbbra is fennmaradtak. A SpaceX hangsúlyozta, hogy a tesztek célja az adatgyűjtés.
Októberben a Starship elérte az űrmagasságot, és ellenőrzött leszállást hajtott végre az Indiai-óceánon. Annak a tesztnek is az volt a célja, hogy a rakéta alsó fokozata a texasi indítótoronyhoz visszatérjen és az indítóállvány karjai elkapják – ami ezúttal is sikerült.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.