A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma megemlékezést és könyvbemutatót tartott Mikszáth Kálmán születésének évfordulója alkalmából a szklabonyai emlékházban – amely ugyanúgy várja a látogatókat, mit eddig bármikor.
Mikszáth és a „pergő idő múlása“ Szklabonyán – az író születésének 178. évfordulóját ünnepelték
1846. január 16-án született Szklabonyán a nógrádiságát és palócságát egész életében őrző Mikszáth Kálmán. A gyerekkorát és a teljes életvilágát megidéző emlékháznál már a 178. „születésnapját” ünnepelhették.
Koszorús író
Az esemény formális része az író emlékház előtt álló mellszobrának megkoszorúzásával, ill. az ott kifejtett gondolatokkal kezdődött. A vendégeket Jarábik Gabriella igazgató, ill. helyettese, Nagy Tímea köszöntötte, majd Marta Kálovcová, a község polgármestere is üdvözölte az egybegyűlt közönséget.
Az emlékbeszédet ezúttal Szászi Zoltán költő, író, publicista tartotta. „Az irodalom miatt vagyunk most itt. Mi, szolgái az időnek, köszönteni az időt formálókat. Mert bizony: hej, ha még egyszer rápipálhatna! Ha egy jóféle tányér libatepertővel meghintett túrós csúszás tányér fölé hajolhatna! Ha egy jóféle kutya nyelven megtáncoltathatná még egyszer a tolla hegyét! De jó lenne! De nem teheti... Mert ahhoz, hogy ilyen megessen, hegynek felfelé kéne folynia a Bágy-pataknak“ – fogalmazott, majd így folytatta:
„Ő, a mi Mikszáth Kálmánunk nem teheti meg, hanem mi, akik itt vagyunk. Éljünk és vígan emlékezzünk a régiekről, áldva a jó sorsot, hogy olvashatjuk a műveiket. Hogy mi még arcunkon érezhetjük a csípős, Ebeck felől ugató szeletet, nyelvünk hegyén az áldomásra emelt ital erejét, szívünkben pedig azt a meleget, amit csak az érezhet meg, aki emberként, olvasva, gondolkodva éli meg a pergő idő múlását.“
Egy régi, de inkább teljesen új könyv
Az emberek Kliment Éva, a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmányának megbízott elnöke új évi pohárköszöntője után az emlékház előadótermében Praznovszky Mihály könyvbemutatóját nézhették, hallgathatták végig. Az irodalomtörténész a Nógrádi Mikszáth-lexikon (alcíme: Mikszáth nógrádi barátai, ismerősei, ellenfelei s életének, kalandjainak helyszínei Nógrádban s a megyén kívül) című könyvének ismerete a rá jellemző, folyamatosan viccelődő módon.
Praznovszky ugyan 1991-ben már kiadott egy látszólag hasonló művet, ám az azóta eltelt időben a gyarapodó tudás és tapasztalata okán gyakorlatilag az egész könyvet újraírta. Mint mondta, a mostani kötetben egy szócikk sincs ugyanolyan tartalommal, mint a korábbi műben.
A kötet szűkebb értelemben az egykori Nógrád vármegyére vonatkozik, némi kitekintéssel a szomszédos régiókba (Hontba és Gömörbe). Ezek Mikszáth helyszíneit jelentik, még akkor is, ha csak annyiról van szó, hogy az adott faluban egyszer jól berúgott. Emellett azok a valós (tehát nem kitalált) személyek is részei a lexikonnak, amelyek a nógrádi, ill. ezzel együtt a mikszáthi világ képviselői.
„Ez nem tudományos könyv. Ez egy szemtelen könyv, ez az én stílusom. Oda is írtam, hogy aki ebből akar doktori diplomát írni, azt meg fogják buktatni. Viszont az a helyzet, hogy minden adat hiteles, de ahogyan én azt elmondom, az hitelképtelen“
– fogalmazott sajátosan az irodalomtörténész, aki egyébként óriási történeti kutatómunkával, hosszú éveken át pontosította az adatokat.
Praznovszky úgy fogalmazott, azt akarta, hogy „mikszáthos“ a lexikon, mivel amikor a szklabonyai születésű író műveit olvassuk, akkor „mosolyogjunk és jó kedvünk van“.
Az emlékház a bizonytalanság ellenére rendesen működik
Lapunk megkérdezte Jarábik Gabriella múzeumigazgatót arról, hogy rövid-, ill. középtávon vannak-e terveik az évente 4-5 ezer látogatót fogadó emlékház további fejlesztésére.
„Nagyon örülnék, hogyha azt mondhatnám, hogy igen. Ám mivel az új főigazgatótól december 8-án megkaptuk azt az információt, hogy 2025. március 1-től átalakítják a Szlovák Nemzeti Múzeumot, így nem tudjuk, hogy mi lesz. Viszont mi ennek ellenére készültünk, készülünk, tehát megpróbálunk a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma mellett működő irodalmi emlékhelyekről – így a szklabonyai emlékházról – úgy gondolkodni, ahogy eddig is“
– fogalmazott.
E téren a legfontosabb, hogy továbbadják Mikszáth Kálmán szellemiségét a diákoknak, az ifjúsági kluboknak, ill. a nyári táborokban részt vevő gyerekeknek, de a felnőtt vagy az idősebb korosztályoknak is.
A szűk értelemben vett kiállítás megtekintése mellett egész évben interaktív foglalkozásokat is biztosítanak – például tematikus eseményekkel, bábszínházzal vagy olyan korabeli játékokkal, amelyekkel még maga Mikszáth is játszott. Az emlékházban pedig minden év valójában január 16-án, az író születésnapján kezdődik – tette hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.