Az ember tragédiájáról: címszavakban

Praznovszky Mihály
Alsósztregova |

Az alsósztregovai kastélyban is bemutatták azt a Madách-enciklopédiát, amely sajátos módon igyekszik eligazítani az olvasót a magyar irodalom egyik legfőbb remekművének világában. A szerzővel, Praznovszky Mihállyat a Tinta Kiadó igazgatója, Kiss Gábor beszélgetett. 

Praznovszky Mihály nem kertelt, amikor meg kellett határoznia Madách főművéhez való viszonyát a Madách-kastélyban tartott „...befejeztem 1860. márc. 26-án” elnevezésű ünnepségen. Ahogy fogalmazott, tudja, hogy elfogult, de a dráma a magyar irodalomban egyszerűen nem mérhető a Bánk bánhoz vagy más alkotásokhoz.

Madách viharos magánéletét megidézve Kiss Gábor arra is kíváncsi volt, hogy vajon a Fráter Erzsébettel kötött zaklatott házassága vajon mennyiben befolyásolta azt, hogy végül létrejött a Tragédia. Praznovszky szerint a főművet „nem szabad úgy olvasnunk, hogy a felesége ilyen vagy olyan volt“, a dráma nem így íródik. Hubay Miklós drámaírót idézve azt mondta, „a Tragédia egyszercsak felsejlik az emberben, mint egy képlet“. Ez Praznovszky magyarázatában annyit tesz, hogy Madáchnál is megérkezett a pillanat, amikor családja, anyja, életmódja, a sztregovai kastély, 1848 emléke, a reformkor, a felesége, a családi tragédiák, valamint az emberiségről és a nemzetről alkotott víziók egyszercsak úgy álltak össze, amelyek létrehozták Az ember tragédiáját. 

Arra a kérdésre, hogy mi szippantotta be őt Madách világába, Praznovszy többek között azzal válaszolt, hogy a főmű tele van kérdésekkel, amelyek őt is folyamatosan foglalkoztatták, s mindig másmilyen válaszokat adott rájuk. A reformkor, amelyben Madách felnőtt, eleve ilyen ilyen korszak volt, „kérdező irodalommal“, amely a teremtés vagy az emberi élet célját is kutatta. 

A Madách-enciklopédia megírása régóta foglalkoztatta, hiszen a Tragédia nem könnyű olvasmány sem nyelvileg, sem tartalmilag. A szöveg pedig tele van olyan fogalmakkal és elnevezésekkel, amelyeket sokan nem érthetnek komolyabb magyarázat nélkül. Így aztán fokozatosan összeállította a szótárat, vagyis az enciklopédiát, amelyben az adott kifejezésnél feltünteti, hogy melyik színben hangzik el, ki mondja, s végül magát a konkrét idézetet is bemutatja. A munka során elsősorban a fiatal olvasókra gondolt, nekik akart segíteni, mert a Tragédia olvasása „kínszenvedés“ is lehet. Azonban, mint mondta, az értékes dolgok megfejtéséhez munkára van szükség, s meg kell küzdeni az értékek megtalálásáért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?