A művészeti alapiskolák fenntartójuktól függetlenül nagyon alacsony állami támogatást kapnak

Az intézménybe összesen 428 diák jár (Facebook/Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskola)
Muzsla |

A község vagy város által üzemeltetett művészeti alapiskolákhoz hasonlóan a magán fenntartású művészeti alapiskoláknak is vannak nehézségeik. A muzslai székhelyű Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskola vezetője az alapítás óta eddig csupán egyszer emelt tandíjat, mégis megérzik az állami dotáció csökkenését. Ez tapasztalható volt már az elmúlt évben is, de igazán rosszra ez év januárjában fordult a helyzet.

„A művészeti alapiskolákra is vonatkozó törvényből adódóan meg kell felelni a szakmai előfeltételeknek, és csak megfelelő szakképesítéssel rendelkező tanárokat alkalmazhatunk, amit sikerült is betartani. Azt gondolom, hogy ha egy tanár maga is előadóművész és aktív a pályáján, akkor sokkal nagyobb lelkesedéssel tudja átadni a tudását. Ez az egyes előadások utáni öröm és boldogság átragad a diákra is, ami egy nagy húzóerő számára”

 – emelte ki Papp Katalin, a Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskola alapítója és fenntartója.

Kevesebb a támogatás

A koronavírus utáni időszakban az állami támogatás csökkenő tendenciát mutatott, tavaly pedig a már jóváhagyott költségvetést is, amire addig támaszkodhattak, lecsökkentették, ahogy minden művészeti alapiskola számára az országban. Papp Katalin a művészeti oktatásban eltöltött több mint 40 éve során ilyet még nem tapasztalt, mégis optimista a jövőt illetően. Igaz, hogy havi kiadásaik meghaladják az állami dotáció mértékét, a szülők hozzáállása tapasztalatai szerint nem a tandíj magasságán múlik, bár elismeri, hogy ez egy valóban érzékeny téma, ezért óvatosan állnak a kérdéshez.

Az iskola tanári kara, melyre a vezetőség nagyon büszke  (Facebook/FOTO Valkó)

Hasonló tandíjak

Az iskola vezetése tisztában van azzal, hogy az állam a nehezebb gazdasági helyzetben az óvodákat és alapiskolákat részesíti előnyben, ha a pénzügyi támogatásokról van szó, nem a művészeti alapiskolákat. Ezért az intézmények kénytelenek a szülői hozzájárulásokra is támaszkodni, hogy fenntartsák az oktatás színvonalát. A Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskolában az egyéni oktatás és a csoportos oktatás szülői hozzájárulásának mértéke közt nincs nagy eltérés, és megegyezik a térség művészeti alapiskoláinak átlagával.

Fókuszban a vidéki gyerekek

Papp Katalin véleménye szerint a szülőknél nem a tandíj a legfőbb szempont egy művészeti iskola kiválasztásakor, ez csak egy-egy esetben jellemző. Ha megszüntették gyermekük művészeti nevelését, inkább azért tették, mert kivették a megfelelő buszjáratot, amivel addig közlekedtek, vagy a szülő nem tudja autóval hozni és vinni gyermekét. Ezért már az alapításkor úgy határoztak, hogy kihelyezett oktatást indítanak, így a szociálisan érzékenyebb családi körülmények közt élők is részt vehetnek művészeti oktatásban, illetve azok is, akik ugyan jobb anyai körülmények közt élnek, de sűrű elfoglaltságaik miatt nincs idejük arra, hogy gyermeküket utaztassák. 

„Ez motivált minket arra, hogy a vidéki gyerekeket is megszólítsuk. Mi megyünk ki hozzájuk. Az egyes települések polgármestereivel és az alapiskolák igazgatóival remekül együttműködünk. Iskolánk a Szlovákiai Oktatásügyi Minisztérium által hálózatba emelt intézmény, mely a székhelyen kívül 5 kihelyezett tagozattal működik. Már néhány éve szolgálati autóval járunk ki hozzájuk, hogy az oktatóknak ne saját járművel kelljen utazniuk. Tanítóink pedig egymással egyeztetik órarendjüket, hogy ne üssék egymást az órák”

 – osztotta meg lapunkkal az igazgatónő.

14 éves az iskola

Az intézménybe összesen 428 diák jár, ebből több mint 251 gyermek tanul a párkányi kihelyezett tagozaton. A zene szak egyéni oktatásán 231 növendék vesz részt, a képzőművészeti szakon 111, míg a tánc szakot 86 tanuló látogatja. 

"Az iskola alapításakor, 2011-ben Muzslán sikerült megtalálnunk azt a támogató közeget, azokat a lehetőségeket, ami az iskola megnyitásához és fejlesztéséhez kellett"

 – magyarázta el. Magán művészeti alapiskolaként nem támaszkodhatunk csupán csak az önkormányzat állandó hozzájárulására az intézmény fenntartásához. A magániskola vezetése igyekszik más forrásokból előteremteni a különbözetet, ezért igénybe veszik a pályázati lehetőségeket is. Így már sikerült támogatáshoz jutni többek közt hangverseny és művészeti tábor megvalósításához, a Bethlen Gábor Alapítványnak és Nyitra megyének köszönhetően. Szorosan együttműködnek az iskola mellett működő szülői szövetséggel. A havi rezsiköltségre azonban pályázni nem tudnak, erre a fedezetet maguknak kell előteremteniük. Reményeik szerint hamarosan megoldódik az állami finanszírozás, és javulás fog következni.

Tanulóik több mint fele zene tanszakra jár (Facebook/Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskola)

Elvitathatatlan érdemek

Karácsonyi ünnepi hangversenyüknek tavaly 450 nézője volt, ahol nem szólisták, hanem csoportok léptek fel. 2024-es versenyeredményeik közt szerepel 14 országos és 7 nemzetközi művészeti versenyen való sikeres részvétel, melyen összesen 36 tanuló versenyzett. Ezeken 5 arany, 13 ezüst, és 4 bronz sávos minősítéssel, valamint 3 első helyezéssel és 4 különdíjjal gazdagították az iskolát. Összesen 37 hangversenyt és kiállítást szerveztek az év során, és 20 meghívásnak is eleget tettek a kihelyezett oktatás településein, valamint további községekben, ahol a szakukat képviselő tanulók és tanáraik bemutatták tevékenységüket a helyi közönségnek. 2024 májusában 15 növendék abszolválta tanulmányait és közülük hárman is művészeti pályán tanulnak tovább, név szerint: Szabó Július az Eva Jaczova Tánckonzervatóriumban Pozsonyban, Sárközi Nicolas a Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium jazz tanszakán, és Csepregi Csenge az Iparművészeti Magániskola grafika tanszakán Nyitrán. Jelenleg a tanári koncertjükre készülnek, amit április 5-re terveznek a párkányi kultúrházban.

Kapcsolódó cikkek a témában

További információk az egyes művészeti iskolákról

Dunaszerdahely
Szerencsésnek érzi magát a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola vezetése, ugyanis a város képviselő-testülete a 2025-ös évre megszavazta ugyanazt az összeget, amit a 2024-es évben is kaptak, annak ellenére, hogy a város a részadók bevételeiből idén kevesebbet kap az államtól az ilyen típusú finanszírozásokra.

Bős és Nagymegyer
Az utóbbi két évben duplájára növekedtek a nagymegyeri és a bősi művészeti alapiskolák szülői hozzájárulási díjai. A művészeti oktatás fontosságát az önkormányzatok elismerik és lehetőségeik szerint támogatják is őket mindennapi működésükben.

Párkány

A térség művészeti alapiskoláiban a legtöbb helyen tandíjemelésre számíthatnak a diákok szülei, akár már a második félévtől. A párkányi Liszt Ferenc Művészeti Alapiskola azonban kivétel, az utóbbi öt évben ugyanis nem emeltek a szülői hozzájárulás mértékén és a közeljövőben nem is tervezik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?