Nem könnyű a művészeti iskolák helyzete, tandíjemelés is várható

Februárban újra tandíjemelésre kényszerülnek, de ez a dunaszerdahelyi diákok szüleit nem tántorítja el (Forrás: Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola)
Dunaszerdahely |

Szerencsésnek érzi magát a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola vezetése, ugyanis a város képviselő-testülete a 2025-ös évre megszavazta ugyanazt az összeget, amit a 2024-es évben is kaptak, annak ellenére, hogy a város a részadók bevételeiből idén kevesebet kap az államtól az ilyen típusú finanszírozásokra.

Kollár Földes Katalin, az intézmény igazgatónője elmondta, a művészeti iskolák ilyen szempontból különösen kiszolgáltatott helyzetben vannak, hiszen a látogatásuk nem kötelező. A fenntartók úgy érzik, hogy az illetékes minisztérium nem fordít elegendő figyelmet helyzetük megértésére, annak ellenére, hogy az évről évre egyre magasabbra kúszó tandíj mellett is sok százan tanulnak művészeti alapiskolákban. A szülők és tanulók java része kitart, mert hisznek a művészeti nevelésbe fektetett idő és pénz megtérülésében, a személyiségfejlődésre kifejtett jótékony hatásában.

Összetett felelősség

A rendszeres elfoglaltságot kínáló művészeti alapiskolákban zenét, képzőművészetet és táncot tanulhatnak, ahogy Dunaszerdahelyen is, ahol az iskolás korú gyermekek az előkészítőtől kezdődően tanulhatnak. A diákok félévi és évvégi értékelést, bizonyítványt kapnak, a megtanultakat pedig rendszeres évközi kiállításokon és előadásokon mutatják be szüleik és hozzátartozóik nagy örömére, az igazán elhivatottak pedig folytatják tanulmányaikat középiskolai vagy egyetemi szinten is. 

Ahogy a bősi Csörgő Zsuzsa Művészeti Alapiskola igazgatója, Vida Gabriella és a nagymegyeri Janiga József Művészeti Alapiskola igazgatója, Csicsay Földes Éva egy korábbi cikkünkben elárulta, az ő működésük is nagyban függ a fenntartó méltányosságától. Folyamatos a kapcsolattartás az önkormányzat és az intézmények között, hiszen az iskoláknak nemcsak a diákok felkészítése a feladatuk, hanem számos más kötelességük is van, úgy mint a tantestület állományának gondozása, folyamatos motiválása, épületeik, épületrészeik karbantartása, a számlák befizetése, rendezvényeik szervezése, pályázatok írása és a folyamatos fejlesztés, beszerzés, amivel igyekeznek a mindennapi színvonalat megtartani, ha tudják, emelni is.

A képzőművészet szakos diákok munkáiból rendszeresen kiállításokat szerveznek (Forrás: Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola)

Februárban emelnek

„Az utóbbi években nem voltak nálunk kifejezetten nagy összegű tandíjemelések. 2023-ban emelte a fenntartó a havi hozzájárulás összegét, a korábbi csoportos oktatás 35 eurós féléves díjából lett 50 euró, az individuális oktatás 50 euróról 65 euróra emelkedett. Most úgy állunk, hogy a második félévben az emelkedő fenntartási költségek miatt nekünk is újra díjemeléssel kell számolni”

 – osztotta meg lapunkkal Kollár Földes Katalin. Ezt a döntést még a tavalyi, 2024. november 26-i testületi ülésen fogadta el az önkormányzat, és a módosítások 2025. február 1-én lépnek hatályba. Az előkészítő tanulmányokban résztvevőknek a havi 10 helyett 13 euró hozzájárulást kell majd fizetniük, az individuális oktatásra járóknak 19-et a korábbi 13 helyett, a csoportos oktatásra járók hozzájárulása a havi 10 helyett februártól 16 euró lesz.

Az igazgatónő hozzátette, hogy a Dunaszerdahelyi Hűségkártyával rendelkezők a tandíjból támogatást kapnak, de a végösszeget befolyásolja még a diákok kora, hogy van-e tanulói jogviszonya, vagy ha egynél több szakra jár. Ha például három testvér is az intézmény tanulója, akkor a harmadik testvér tandíjának csak a felét kell kifizetniük.

„Mindig tartunk attól, hogy a szülők hogy reagálnak majd a tandíjak emelésére, de az a tapasztalatunk, hogy szerencsére elég rugalmasak. Egy-egy olyan eset van, amikor az ár miatt távozik egy diák, a gond legtöbbször az időbeosztással van, vagy a gyermek utaztatása jelent nehézséget”

 – osztotta meg Kollár Földes Katalin.

Több mint félezer diák

A Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskolának jelenleg 570 beíratott diákja van, melyből 235 az individuális, zenei, míg 335 a csoportos, képzőművészeti vagy táncos képzést látogatja. Két felnőtt tanulójuk van, akik a zene tanszakot látogatják. 

Fejlesztésre, illetve tanszervásárlásra az iskola mellett működő szülői szövetséggel együttműködve költenek, amellett igyekeznek pályázni is. A fenntartó által meghatározott éves költségvetés és a tandíjakból származó bevételek épphogy fedezik az iskola működési költségeit, emelte ki az igazgatónő. Az intézményen belül működő Talentum Polgári Társuláson keresztül pályáznak saját rendezvényekre, tanszervásárlásra és fejlesztésre Dunaszerdahely városától, a Kisebbségi Kulturális Alapból (Kultminor), Nagyszombat megyétől, illetve a Kukkonia Polgári Társulástól. Amellett adók 2%-át is gyűjtik, és a nagy előadótermüket is kiadják olykor.

Kollár Földes Katalin egy tanulónak gratulál (Forrás: Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola)
Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?